Bianet: Gülsuyu’nda eylemcilere ateş açıldı, bir genç öldürüldü

Maltepe Gülsuyu Mahallesi’ndeki uyuşturucu karşıtı eyleme ateş açıldı, başından yaralanan 21 yaşındaki Hasan Ferit Gedik öldürüldü, biri ağır dört kişi de yaralandı. Mahalleye bu sabah operasyon başlatıldı.

hasanferit-

İstanbul’un Maltepe ilçesindeki Gülsuyu’nda yapılan uyuşturucu karşıtı eylem sonrası eylemcilerin üzerine kimliği belirsiz kişilerce ateş açıldı. Başından dört kurşunla vurulan 21 yaşındaki Hasan Ferit Gedik hayatını kaybetti, dört kişi yaralandı.

Gedik ailesinin avukatı Engin Gökoğlu, bianet’e yaptığı açıklamada, Adli Tıp Kurumu’nda olduklarını, Gedik’in otopsisine girmek için beklediklerini söyledi.

21 yaşındaki Hasan Ferit Gedik üniversite sınavlarına hazırlanıyordu, Forumlararası Kentsel Dönüşümle Mücadele Çalışma Grubu’nun da katılımcısıydı.

Biri ağır, dört kişi yaralı

Halk Cephesi üyeleri, dün akşam “Çetelere izin vermeyeceğiz, hesap soracağız” yazılı pankart açıp sloganlar atarak eylem yaptı. Avukat Gökoğlu, eylemin ardından olanları şöyle anlattı:

“Gülsuyu’nda olaylar zaten iki gündür sürüyordu. Cumartesi günü de M.A. isimli bir kişi yine silahlı saldırganlarca yaralandı. Dün akşam da uyuşturucuya karşı eylem yapıldı.”

“Basın açıklamasının ardından yürüyen grubun üzerine kesin olarak tespit edilemeyen bir yerden ateş açıldı. Ferit’in başına dört kurşun isabet etti. Ayrıca aralarında işine gitmeye çalışan bir kişinin de olduğu dört kişi daha vuruldu.”

“Başına ve vücudunun diğer yerlerine kurşun isabet eden Gökhan Aktaş’ın da durumu ağır, beynindeki ödem nedeniyle şu an müdahale edilemiyor.”

“Polis yoğun bakımı bastı”

Gökoğlu, mahalledeki silahlı kişilere müdahale etmeyen polisin gece hastaneye geldiğini anlattı:

“Ferit henüz yoğun bakımdayken yanına giren sivil giyimli kişiler ellerinde bir poşetle dışarı çıktı. Ferit’in yakınları ‘delil karartılabileceği’ şüphesiyle onların hastane dışına çıkmasına engel olmak istedi. Olayda Barış Önal gözaltına alındı. Mahallede de eylemcilerden iki kişi gözaltına alındı.”

Dün gece hastanede olan Haluk Ağabeyoğlu, yaşananları bianet’e anlattı:

“Dün gece tanıklığımıza rağmen gözlerimize zor inandığımız olay, Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin sabaha karşı 50-60 kişilik tam teçhizatlı çevik kuvvet polislerince basılması oldu. Başlarında sivil amirleri vardı.”

“Ferit’in ölümünden 30- 40 dakika sonra odasına sızan sivil polis delil karartma amaçlı çalışmış olabilir. Ferit’in vücudundaki mermi çekirdeklerini alıp almadıkları, eline, elbiselerine Ferit sanki çatışmaya girmiş gibi barut bulaştırıp bulaştırmadıkları, başka ne biçimde delil karartmak için uğraştıkları şimdilik meçhul.”

“Sağlık görevlisi kılıklı üç sivil polis ellerinde poşetler ile odada yakalandı ve kendilerini dışarı attılar, yakındaki küçük bir odaya dalıp kapıyı kilitlediler. Odanın küçük cam penceresinden bunların video çekimleri yapıldı, fotoları çekildi. Siviller kapıyı açmamakta, ellerindeki poşetleri vermemekte direndiler, yüzlerini gizlemeye çalıştılar.”

“Bu olayın geçtiği serviste, etrafta, birbirinden naylon paravanlar ile ayrılmış yataklarında yatan 10 kadar yoğun bakım hastası vardı. 10-15 dakika içinde çevik kuvvet hastaneye Gezi Parkı’na dalar gibi daldı. Ferit’in yakınları, arkadaşları, dövülerek, sürüklenerek iki kat aşağı indirildi ve hastaneden dışarı atıldı.”

Ateş açanın kimliği henüz belirlenmedi

Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılan ve sabaha karşı yaşamını yitiren Gedik’in cenazesi İstanbul Adli Tıp Kurumu’nda yapılacak otopsinin ardından ailesine teslim edilecek.

Başından ve vücudunun diğer bölgelerinden vurulan Gökhan Aktaş da yoğun bakımda, beynindeki ödem nedeniyle ameliyata alınamıyor.

Yine silahla yaralanan Abdullah KıyakYalçın İleri ve Semiha Ateş’in tedavisi de Küçükbakkalköy’deki Bayındır Hastanesi’nde sürüyor.

Avukat Gökoğlu, bu olayla ilgili henüz hiç kimsenin suçlanmadığını, bir failin belirlenmediğini söyledi.

Bu sabah helikopterli operasyon

Bu sabah Kartal ve Maltepe ilçelerinde Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından helikopter destekli operasyon başlatıldı. Özel Harekat polisleri ile çevik kuvvetin destek verdiği operasyonda Gülsuyu’ndaki bazı adreslere de baskın düzenlendi. 11 kişi gözaltına alındı.

Avukat Gökoğlu operasyonun ne sebeple yapıldığını henüz öğrenemediklerini söyledi.

Gülsuyu Mahallesi’nde Halk Cephesi Cumartesi günü de eylem yapmıştı. Basın açıklamasının ardından dağılan grup ile A.T. arasında tartışma çıktı. Açılan ateş sonucu M.A. kalçasından vuruldu.

Olay sonrası kaçan A.T. (38) Maltepe İlçe Önleyici Büro Amirliği ekipleri ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafında Gülsuyu Mahallesi’ndeki evinde yakalandı. Evinde yapılan aramada silahlar ve tüfek bulundu. Gazetelerdeki haberlere göre, A.T. gözaltına alındı. (AS)

Ayça Söylemez
30 Eylül 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; bianet.org