Açık Radyo: Hasan Ferit Gedik üzerine düşünmek

Kentsel dönüşüm ve uyuşturucu çeteleri arasına sıkışmış Gülsuyu mahallesinde uyuşturucu çetelerine karşı yapılan protesto gösterisi sırasında, 21 yaşındaki Hasan Ferit Gedik sokak ortasında, kafasına 4, bedenine 2 kurşun isabet ederek hayatını kaybetti.

hasanferitgedik

Hasan Ferit Gedik

Hasan Ferit Gedik hem yoksul mahallerdeki rant amaçlı kentsel dönüşüme, hem de bu mahallelerdeki uyuşturucu çetelerine karşı mücadelenin içinde önde geliyordu. Mahallesi Armutlu’daki mücadelelerini Etiler, Yeniköy gibi semt forumlarında aktaran, bu semtlerle Armutlu arasında köprüler kuran Hasan Ferit Gedik’in vurulması üzerinde uzun uzun düşünmemiz gerekiyor.

Etiler Forumu’nun katılımcılarından biri şöyle diyor: “Ferit, Etiler Forum ile Küçük Armutlu arasında köprüleri kurandı. Vakurla anlatmıştı, “ama siz de kamu arazisini gaspediyorsunuz” diyen beyaz Etilerlilere Küçük Armutlu’nun onurlu mücadelesini, her yönüyle bütünleştiği mahallesinin sadece temizlikçi kadınların kaynağı olmadığını. Ferit o kadar sahici, o kadar dik duruşluydu ki “ben bir sosyalistim” dediğinde önceleri bıyık altından gülenlerin bile saygısını kazanmıştı. Hayatında cemevine adım atmamış Etilerlileri devletten beş kuruş almadan, kendi elleriyle yaptıkları ve yıkıma karşı korudukları Armutlu’daki mütevazi cemevine götürmüştü. Piknik yapmıştık cemevinin bahçesinde. Hava da ne güzeldi… ”

Etiler Forumu’ndan bir başka paylaşım: “Polis gözden ırak, solcu-Alevi ağırlıklı varoş mahallelerde heryerde olduğundan çok daha pervasızca saldırgan. Eğer o mahallelerden birinden geliyorsan senin hayatının da pek bir değeri olmuyor.”

Konuyla ilgili, Bağımsız haber ajansı Bianet’teki haberi okumak için tıklayın.

Pınar Öğünç Ağustos ayında, Hasan Ferit Gedik’in vurulmasından birkaç hafta önce, şöyle yazdı: “Birkaç haftadır İstanbul’un Maltepe sırtlarındaki bir mahalleden, Gülsuyu’ndan haberler geliyor. İkisi haber yapmaya giden gazeteci olmak üzere dokuz kişi silahlı saldırı sonucu yaralandı. Mahalleli uyuşturucu ticaretinden beslenen, haraç toplayan çeteleri işaret ediyordu. Uyuşturucuya karşı yürüyüşler yapıldı, hatta o yürüyüş tarandı..”Yazının tamamını okumak için tıklayın.

Gülsuyu mahallesi hakkında daha fazla şey bilmek isterseniz Açık Radyo’da yayınladığımız Kendi Sesinden Gülsuyu- Gülensu söyleşini dinleyin

2 Ekim 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; acikradyo.com.tr