Sendika.org: Mehmet Ayvalıtaş’ın ölümüyle ilgili iddianame, olay yeri görülmeden hazırlandı

Gezi eylemleri sürecinde İstanbul 1 Mayıs Mahallesi’nde araba çarpması sonucu hayatını kaybeden Mehmet Ayvalıtaş’ın ölümüyle ilgili iddianame kabul edildi ancak savcı, iddianameyi olay yerini bile görmeden hazırladı.

mehmet-ayvalitas

Olaylarla ilgili İstanbul Cumhuriyet Savcısı Müfit Büyükçolpan’ın hazırladığı iddianame 8. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. İddianameye göre, olayda ismi geçen Mehmet Görkem Demirbaş ve Cengiz Aktaş adlı iki sanık, taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olma suçundan tutuksuz yargılanacak. İstanbul 8.Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek olan davanın ilk duruşması ise 21 Kasım’da yapılacak.

Sol’un haberine göre TEM yolunu trafiğe kapatmaya çalışan grubun eylemi sırasında seyir halindeki ticari taksiye arkadan hızla gelen cipin çarpması ve daha sonrasında ticari taksinin ve cip şoförünün, birlikte, Mehmet Ayvalıtaş’ın ölümüne ve Seyit Kartal’ın yaralanmasına neden olduğu iddia ediliyor. Ancak Mehmet Ayvalıtaş’ın avukatı Ayla Öztabak polisin olay yeri tutanağına göre savcının iddianameyi hazırladığını, olay yeri keşfi yapılmadığını, olayın görgü tanıklarını keşifle birlikte dinlemediğini belirterek, olayın olduğu yerde MOBESE kamerası olmasına rağmen, hiçbir kayda rastlanılmadığını belirtti.

Olayın şüphelilerinden Demirbaş’ın Emniyet’te verdiği ilk ifadesinde, olay günü havanın yağmurlu ve yerlerin kaygan olduğunu belirttiğini ifade eden Öztabak, “halbuki o gün hava açıktı ve yağmur da yoktu” diyerek şüpheli Demirbaş’ın suçunu hafifletmeye çalıştığını belirtti.

2 Ekim 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; sendika.org