Bianet: Vali Mutlu Gezi’den Direnişçilerle Dolmabahçe’de buluştu

İstanbul Valisi Mutlu, twitter’dan yaptığı çağrının ardından Dolmabahçe’de bir kafede Gezi Direnişi’nden gençlerle bir araya geldi. bianet görüşmeye gelen direnişçilerle konuştu.

vali-mutlu-gorusme1

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, twitter’dan yaptığı çağrının ardından Dolmabahçe’de bir kafede Gezi Direnişi’nden gruplarla bir araya geldi. Görüşme 00.30’da başladı.

Görüşmeye sadece TRT kamerası alındı. Kameraya yansıyan görüntülerde bazı görüşmeciler Vali’yi görüşme çıkışı Gezi Parkı’na gelmeye ya da öğle yemeğine davet etti.

Bir kadının “Size ve AKP hükümetine teşekkür ermemiz gereken bir konu var. Sayenizde kendi kişisel devrimlerimizi yapabileceğimizi gördük. Siz de artık ufacık bir şeyde yine orada toplanacağımızı biliyorsunuz” demesi katılımcılardan alkış topladı.

“Sürreal bir gündü, taleplerimizi ileteceğiz”

gorusme2Gezi Parkı’ndan Vali’yle görüşmeye gelen Atahan Altınordu bianet’e şunları söyledi:

“Bugün her şey çok sürrealdi. Maskeler, gözlükler ve baretlerle parka geldik. Ardından anneler parka geldi ve insan zinciri oluşturdu. Sonra Taksim Meydanı’nda piyano resitali dinledik. En son da valinin görüşme çağrısı geldi.  İlk duyduğumuzda çok güldük, komik geldi ‘gerçekten bunları yaşıyor muyuz’ dedik.

“Açıkçası hiç samimi bulmuyorum, hükümet yetkililerinin açıklamalarının dili sürekli değişiyor. Fakat bir çağrı varsa da mutlaka bir muhattap bulunmak zorunda. Taleplerimizi ne kadar sağlıklı bir ortamda iletebileceğiz bilmiyorum ama iletmek gerekiyor diye düşündüm, geldim.”

“Avukatlara yapılanları soracağım”

bianet’e konuşan avukat Elif Gamze Kartal ise görüşmede değineceği konuları şöyle özetledi:

“Valinin avukatlara yapılan saldırıyla ilgili, ‘Parka dokunmayacağız’ açıklamasının ardından gaz atılmasıyla ilgili fikrini sormak için buradayım. Polise orantısız güç kullanma yetkisini nerden aldıklarını sorgulamak istiyorum. Kendisinin de bütün bunlar olurken nasıl rahat uyuduğunu merak ediyorum.

“Beklentim yok, sadece birebir derdimi anlatmak istiyorum. Daha önce twitter’dan görüşelim demiştim, adliyeye yapılan baskında avukatları döverek çıkartıkları gün özel kalemini de aradım. Merak ediyorum, böyle bir şey için niye basn açıklaması yapmadı, neden Çağlayan’da değil, merak ediyorum.”

Vali: Keyifli bir görüşme olacak

vali-mutlu-gorusme2

Saat 00.15 sularında Dolmabahçe’ye gelen Vali Mutlu ise, görüşmeye girmeden önce şunları söyledi:

“Gençlerimizle Gezi Parkı’ndaki duruşlarına, beklentilerine ilişkin ve bundan sonraki süreçte yapmaları gereken hususları ve mevcut durumu değerlendirmek için çağrıda bulundum.

“Bu görüşmeyi gençlerin arzu ettiği miktarda devam ettireceğiz, gerekirse sabaha kadar konuşacağız. Dolayısıyla iyi bir toplantı olacağını düşünüyorum ve sevgili gençlerle yüzyüze gelmiş olmaktan da keyif duyuyorum. Özellikle Gezi Parkı’nda çevresel duyarlılık içinde olduklarını ifade eden gruplarla böyle bir toplantı yapmanın hepimiz için yararlı olacağı kanaatindeyim.

“Bugüne kadar sosyal medyadan görüşüyorduk ama böyle bir görüşme yapmanın, gecenin bir saatinde de olsa, keyifli olduğunu düşünüyorum. Umut ediyorum ki, bu sohbet Gezi Parkı’ndaki her yaştan gençlere de buradan bir mesaj olacaktır ve bizim ne beklediğimiz, ne yaptığımız ve onların ne yapmak istedikleri konusunu tüm yönleriyle bir daha değerlendireceğiz.” (ÇT)

Çiçek Tahaoğlu
14 Haziran 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; bianet.org