Bianet: “Nitelikli insan öldürmekten yargılanmalılar”

Korkmaz’ın öldürülmesiyle ilgili dava 20 Kasım’da başlıyor. İddianamede sadece tutuklu polis müebbet istemiyle yargılanıyor. Avukat Arpacı sekiz sanığın da “ağırlaştırılmış müebbetle” yargılanması gerektiğini söyledi.

aliismail

Ali İsmail Korkmaz’ın öldürülmesiyle ilgili Cumhuriyet Savcısı Hakan Ali Erkan’ın hazırladığı ve Eskişehir Cumhuriyet Başsavcısı Orhan Çetingül’ün onayıyla Eskişehir 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilen iddianameyi Mahkeme Başkanı Ahmet Şanverdi onayladı.

Davanın ilk duruşması 20 Kasım saat 09.00’da Eskişehir 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

Beşi tutuklu 8 sanıktan sadece tutuklu polis M.S. “suç kastıyla kasten insan öldürmek” suçundan müebbet hapis cezasıyla yargılanacak. Tutuklu İ.K., R..K., M.V. ve E.H. ile tutuksuz polisler Ş.G., H.E. ve Y.A.  hakkında da “öldürmeye iştirak” suçundan 10 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Korkmaz’ın avukatlarından Pınar Çelik Arpacı bianet’e yaptığı açıklamada iddianameyle ilgili iki soruna işaret etti:

* Sanıkların suçları “ağırlaştırılmış müebbetle yargılanmayı” öngören “suçun nitelikli halleri”ne giriyor, ancak iddianame bu yönde değil.

* TÜBİTAK’tan gelecek görüntüler gelmeden iddianame tamamlandı.

“Tasarlayarak öldürüldü”

Ortaya çıkan görüntülerde iki saat boyunca bekleyen kişilerin, pusu kurarak, Korkmaz’ı dövdüğü görüntüleri hatırlatan Avukat Arpacı, Korkmaz’ın tasarlayarak öldürüldüğünü düşündüklerini belirtti.

“TCK 82. madde,  kasten öldürme suçunun ‘nitelikli halleri’ni belirtir. Bunların işlenmesi halinde, kişinin ‘ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası’ ile cezalandırması öngörülür.”

“Bu maddenin a fırkası ‘tasarlayarak’ başlıklıyken g fırkası da ‘kişinin yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle’ olarak belirtiyor.”

“Bu durumda siviller a fırkasına göre, polis memurları da g maddesiyle ‘suçu nitelikli hale getirmekten’ ağırlaştırılmış müebbetle yargılanmalılar.”

“Aynı suçu işleyen polisler tutuksuz”

Avukat, TÜBİTAK’tan Korkmaz’ın dövüldüğü ana dair görüntüler gelmediğini belirterek dosyada eksikler varken iddianamenin tamamlanmasının bir başka sorun olduğuna işaret etti.

“Otelin kayıp olan görüntüleri var. Burada olaya karışan başkaları da ortaya çıkabilir. Belki de görev başında kişiler bunlar. Yeni sanıkların çıkması durumunda savcı tekrar dava açıp, iki davanın birleşmesini isteyecek. Ki bu daha zor bir durum.”

Avukat Arpacı, tutuksuz polis memurları ile tutuklu fırın sahiplerinin benzer maddelerden yargılanmasına ancak fırıncılar tutukluyken polis memurlarını tutuksuz olmasına dikkat çekti:

“Polisler görev başındalar ve delil karartma ihtimalleri daha yüksek. Öte yandan ‘emiri yerine getirdik’ diyen polislere emir veren amirlerin ifadesi bile alınmadı.” (BK/AS)

Beyza Kural
25 Eylül 2013

Haberin kaynağı için tıklayınız; bianet.org