Etha: Direnişteki Feniş işçileri Taksim’de

14 gündür fabrikayı işgal ederek haklarını arayan Feniş Alüminyum işçileri, direnişçilerini Taksim’e taşıdı. İşçiler, Galatasaray’dan Taksim’e yürümek istedi, ancak polis ve sendika yöneticilerinin engeliyle karşılaştı.

feniş

evrensel.net

Ücret ve tazminatları ödenmeden işten çıkarılan Feniş Alüminyum işçileri, hakları için mücadeleyi sürdürüyor.

Gebze’de kurulu bulunan ve 420 işçinin çalıştığı Feniş Alüminyum fabrikası patronu, 9 Eylül günü üretime ara verdiğini duyurarak, iki gün sonra da bütün işçilerin iş akitlerini feshetti. Ücret, kıdem ve ihbar tazminatları ödenmeden işsiz kalan işçiler, işyerini terk etmeyerek direnişe başladı. 14 gündür fabrikayı işgal eylemi yapan Çelik-İş üyesi işçiler, bugün de direnişlerini Taksim’e taşıdı.

Odakule’den sloganlarla Galatasaray Meydanı’na gelen işçiler, “İşçilerin birliği sermayeyi yenecek. Yaşasın Feniş direnişimiz” ve “Tazminat hakkımız gasp edilemez” yazılı pankartlar açtı. Feniş işçilerine, direnişteki Hey Tekstil işçileri ile BDSP üyeleri destek verdi.

POLİS ABLUKASI ALTINDA EYLEM

İşçiler, basın açıklamasını TOMA ve çevik kuvvetten oluşan polis ablukası altında gerçekleştirdi.

Çelik-İş Sendikası Gebze Şube Başkanı Şerafettin Koç, yaptığı açıklamada, “Bize yapılmak istene haksızlığı asla kabul etmiyoruz ve etmeyeceğiz. 50 gündür ücret almadan yaşamaya çalışıyoruz. Okulların açıldığı bu dönemde çocuklarımızın ihtiyaçlarını karşılayamadığımızdan çocuklarımızı okullara gönderemiyoruz. Ev kirası, elektrik, su parası vb ödemeleri yapamıyoruz” dedi.

“Kar ederken paylaşmayanların zararı biz emekçilere fatura etmelerine izin vermeyeceğiz” ifadelerini kullanan Koç, devletin vatandaşlarına sahip çıkması gerektiğini de kaydetti. Koç, “Hükümeti göreve çağırıyoruz” dedi.

YÜRÜYÜŞE SENDİKA VE POLİS ENGELİ

İşçiler, açıklamanın ardından Taksim Meydanı’na yürümek istedi. Ancak İstiklal Caddesi’ni kapatan polis yürüyüşe izin vermedi. En önde kadınlar yer alırken, işçiler uzun süre yürümekte ısrar etti. İşçiler, bu sırada “İşçilere değil hırsızlara barikat”, “Sık bakalım”, “Biber gazı oley”, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam”, “Her yer Feniş her yer direniş” sloganlarını attı.

Polis barikatına yüklenmeye çalışan işçileri, sendika yöneticileri engelledi. Sendikacıların ısrarı sonucu işçiler eylemi sonlandırarak otobüslerle Gebze’ye hareket etti.

21 Eylül 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız;etha.com.tr