BirGün: KESK’te Cadı Avı devam ediyor

KESK üyeleri, ifadeleri alınmak üzere İstanbul Terörle Mücadele Şubesi tarafından çağrılmaktadır.

kesk

KESK (Kamu Emekçileri Konfederasyonu) ve KESK’e bağlı sendikalara yapılan sayısız operasyonlardan sonra şimdi de KESK üyeleri, ifadeleri alınmak üzere İstanbul Terörle Mücadele Şubesi tarafından çağrılmaktadır. Bilindiği gibi en son olarak 19 Şubat 2013 tarihinde 28 ili kapsayan, 167 KESK üyesi Ankara merkezli bir operasyonla gözaltına alınmış ve ilk etapta 57 sendika yöneticisi ve üyesi, ardından daha önce mahkemece serbest bırakılan 11 kişi daha savcılığın itirazıyla tutuklanmıştır. Daha sonra yapılan itirazlar ve duruşmalar sonucunda bir kısmı tahliye olmuştur. Ancak halen onlarca sendika üyeve yöneticisi cezaevlerinde tutuklu bulunmaktadır. 19 şubattan bu yana İstanbul’da gözaltına alınıp tutuklanan Üye ve sendika yöneticilerinin savcılık tarafından iddianamelerinin ilgili mahkemeye sunulmaması ile tutukluluk halleri cezaya dönüşmüştür. Dosyada gizlilik kararı olması nedeniyle tutuklular ne ile suçlandıklarını dahi bilememektedirler.

Konu ile ilgili; Eğitim Sen Genel Merkez denetleme Kurulu Üyesi Mehmet Sarı :

Konfederasyonumuza ve bağlı sendikalarımıza yönelik baskıların özellikle son dönemde sürekli arttığı tüm kamuoyunca bilinmektedir. Hemen başta belirtelim ki kamu emekçileri sendikal mücadelesinin yapı taşı, fiili ve meşru mücadelenin açık adresi KESK’e yönelik baskıların tarihi kuruluş tarihinden de ötelere uzanmaktadır.

Çünkü KESK’i kuranlar ve bugüne taşıyanların mücadelesi bu ülkede kamu emekçilerini kapı kulu olarak görenlerin kalıplarını her zaman zorlamıştır, bugün de zorlamaya devam etmektedir.

Özellikle son 1-1,5 yıldır bu baskılar toplu gözaltı ve tutuklamalarla sonuçlanan kuşatma operasyonlarına dönüşmüştür.

Sendikal faaliyetlerimizin ‘suç’ olarak gösterilmeye çalışıldığı bu kuşatma operasyonların asıl hedefinin kamu emekçilerinin haklarının gasp edilmek istendiği dönemlerde mücadelemizi etkisizleştirmek üzere planladığını, tasarlandığını açıktır. Şu anda 14 üyemiz İstanbul Terörle Mücadele Şubesi tarafından ifadeye çağrılmaktadır. Hükümet ve yandaşı konfederasyon tarafından bir gece ansızın kapalı kapılar ardında yapılan anlaşma sonucunda milyonlarca kamu emekçisini satış sözleşmesinden sonra devam eden bu cadı avının neden yapıldığı bizce malumdur.

21 Eylül 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız;birgun.net