Haberin Yeri: Facebook’ta pis kokular

Facebook’ta muhaliflere yönelik operasyonlar sürüyor…

facebookAKP’nin Sosyal Medya’ya el atmasından sonra ki gelişen olaylar mide bulandıracak türden. Twitter’da muhaliflere yönelik operasyonların benzeri Facebook’ta da yaşanıyor.

Yaklaşık 3 gün önce Facebook’ta yayın yapan Nazım Hikmet, Özdemir Asaf ve Can Yücel sayfalarına sebepsiz el konuldu… Yaklaşık hayran sayıları 1.5 milyon,940 bin ve 600 bin kişilik ünlü şair Nazım Hikmet’in sayfalarına sebepsiz el koyan Facebook aynı gün Can Yücel sayfalarına da el koydu.

Bu sayfalarda ki paylaşımlar bir çok kişi tarafından takip ediliyordu.Özellikle Gezi direnişi esnasında yandaş basının göstermeye cesaret edemediği gerçekleri milyonlara ulaştırıyorlardı.

Ayrıca birçok forum ve toplanma duyurularında da oldukça önemli konumdaydılar.

Hatırlanacağı üzere Facebook yönetimi Gezi Direnişi esnasında büyük ilgi çeken ‘Ötekilerin Postası’ isimli sayfayı sebepsiz bir çok defa kapatmıştı.

Yine kısa bir süre önce Facebook’ta 500 bin kişilik ‘Düşünen Palyaço’ sayfası da ele geçirilmişti. ‘Düşünen Palyaço’ sayfasının bir üyesinin yaşadıkları ise ürkütücüydü.Sayfa üyesi ‘Sayfanın çalınması ile alakalı gereken hukuksal işlem başlatacağız’ yorumuna karşı sayfayı çalan kişilerin ‘Bu ülkenin başbakanı hakkında yazıp çizdiklerinin de hesabını versin’ cevabı bu olayların sıradan hacker olayları olmadığını gösteriyor.

Haberinyeri.net’e gelen bilgilere göre AKP’nin sosyal medya’da 6 bin kişilik ordu kurmasından önce Facebook’ta ki en etkili muhalefet yapan sayfaların önceden ortadan kalkması tesadüf değil.

Bu olayların arkasında Facebook’un Türkiye ekibinden birilerinin olma ihtimaliyse çok yüksek.Çünkü herhangi bir ‘hacker’ sayfaları çaldıktan sonra ele geçirdiği sayfaları rant elde etmek için ‘satma’ yöntemine gider.Fakat bu olaylarda muhalif sayfalar ele geçirildikten sonra herhangi bir hareket söz konusu değil.

Haberinyeri olarak Facebook’ta  organize olmuş ‘çeteleri’ kamuoyuna daha fazla duyurabilmek adına yakın bir süre içerisinde ‘İngilizce’ olarak da duyuracağız.

20 Eylül 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; haberinyeri.net