Bianet: “Polisin gazetecilere sarı basın kartı sorma hakkı yok”

TGS Başkanı İpekçi, polisin “toplumsal olaylarda bundan sonra basın kartı aranmayacak, kurum kartı yeterli olacak” sözleriyle ilgili “Polisin zaten kamusal alanda sarı basın kartı arama yetkisi yok” dedi.

basin-karti

“Mevcut bir kanun ve kurallar var, bunlara uyulmuyor ama bir emniyet müdürünün açıklamasından medet umuyoruz. Gazetecinin görevini yapmasının engellenemeyeceği çok açık. Bu kuralı uygulamayanlar şimdi biz talimat verdik bundan sonra kurum kartıyla görev yapabilecekler demesinin hukuk devletinde yeri yok.”

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Başkanı Ercan İpekçi, Emniyet Genel Müdürlüğü Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Dr. Cihangir Baycan’ın Basın Konseyi’ni ziyareti sırasında “Toplumsal olayları izlemede sarı basın kartı aranmayacak, kurum kimliğinin yeterli sayılması için çalışmalara başladık. Uygulama bakanlık genelgesi ile yürürlüğe girecek” şeklindeki açıklamasını bu sözlerle değerlendiriyor.

“Devlet kural koyuyor, takip etmiyor”

Polisin hiç bir yasal dayanağı olmadan toplumsal olaylarda gazetecileri “sarı basın kartın yok” diyerek engellediğini ifade eden İpekçi, bir kişinin gazeteciliğinin sarı basın kartıyla değerlendirilemeyeceğini belirtti.

“Sarı basın kartı almanın farklı koşulları var. Öncelikle sarı basın kartı alabilmek için işverenlerin bazı koşulları yerine getirmesi gerekiyor. Çalışanla 212 sayılı kanuna göre hizmet sözleşmesi yapması, ona göre sigortasını yatırması gerekiyor.

“Meslektaşlarımız sarı basın kartı almamak için özel bir uğraş vermiyorlar. Basın kartıyla ilgili kural koyan devlet meslektaşlarımızın sarı basın kartı alabilmeleri için gerekli şartların yerine getirilmesini takip etmiyor. Meslektaşlarımızın kaçak çalıştırılmasıyla ilgili olarak hiç bir devlet kuruluşu gerekli hassasiyeti göstermiyor.

“Mahkemeler de kanuna uymuyor”

“Polis toplumsal olaylarda hiç bir yasal dayanağı olmadan gazetecilerin görev yapmasını engellerken mahkemeler de basın kartı olmayan gazetecilere zorluk çıkarıyor. Mesela Silivri’deki mahkeme hiç bir yasal dayanağı olmadan sarı basın kartı taşımayan kişilerin duruşmaya girmelerini yasakladı.

“Bir yanda kolluk gücü kanun dışı hareket ediyor. Bir yanda da kanun dışı yollara karşı müracaat edeceğiniz yargı makamı kanunda yeri olmayan bir uygulama gerçekleştiriyor.

“Yerel basın neden ayrıştırılıyor?”

“Polisin Basın Konseyi ile yapılan görüşme sırasında ‘Bundan sonra kurum kartlarını da kabul edeceğiz’ demesi bize bir güven vermiyor.

“Aynı cümlenin içinde yerel basın çalışanlarıyla ilgili olarak bir çekince var. Ulusal basın temsilcileri için herhangi bir sorun yok ama yerel basın temsilcileriyle ilgili olarak ‘değerlendireceğiz’ denilen bir ifade var.

“Polis hangi kişiyi hangi kurumu muhatap alarak sen gazetecisin veya değilsin ayrımı yapacak? Bu iş yeni bir tartışmaya doğru gidecek. Cezaevindeki meslektaşlarımızın da kurum kartları vardı. Bir kısmının Başbakanlıktan sarı basın kartı vardı, bir kısmının yoktu. Ama hepsi terörist olmakla suçlandı. Hepsi ‘Bunlar gazeteci değil’ diye ayrıştırıldı.

“Sol-sosyalist basından, yerel basından, Kürt basınından meslektaşlarımızla ilgili polis nasıl bir tutum içinde olacak. Sadece yaygın medyada çalışanlar mı kurum kartlarını göstererek rahat bir şekilde çalışma imkanı elde edecekler, yoksa tüm meslektaşlarımız açısından mı bu durum geçerli olacak?

“Kolluk ve iktidar güven vermekten çok uzak”

“Bu işin tartışılacak çok yanı var. Önemli olan gazeteci olsun ya da olmasın, kim olursa olsun, kamusal alanda fotoğraf çekmek, görüntü almak yasaklanamaz. Bir vatandaş için de bir gazeteci için de yasaklanamaz.

“Basın ve ifade özgürlüğünden bahsediyoruz. Vatandaşın da aynı şekilde toplantı ve gösteri yapma hakkı var. Kendisini ifade edebilme hakkı var. Gazeteci kurum kartını gösterdi, görevini yaptı. Vatandaşın hak arama gibi bir anayasal hakkı yok mu?

“Vatandaşın hakkını kullanmasın engelleyen bir polis veya kolluk gücü veya ona talimat veren siyasi irade, ‘gazetecinin görevini yapmasına engel olmayacağım’ diyerek bize nasıl güven verecek? Vatandaşın hakkını aramasını engelleyen kolluk ve iktidar bu güveni vermekten çok uzak.

Ekin Karaca
20 Eylül 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; http://www.bianet.org