Birgün: Yeniden dost mu oluyorlar?

Financial Times, Mustafa Koç’un Gezi direnişi sürecine ilişkin açıklamalarını, ”Yeniden dost mu oluyorlar” başlığı ile sayfalarına taşıdı.

yeniden-dost-mu-oluyorlar

Financial Times, Mustafa Koç’un Gezi direnişi sürecine ilişkin açıklamalarını, ”Yeniden dost mu oluyorlar” başlığı ile sayfalarına taşıdı.

Gezi Parkı olaylarının ardından Başbakan Erdoğan’ın hedefine aldığı Koç Holding, hükümet ile buzları eritme çabasında..

Koç Grubu, Gezi direnişi sürecinde Divan Oteli’nin kapılarını direnişçilere açmasının ardından Erdoğan’ın hedefi haline gelmiş, ardından Tüpraş’a vergi incelemesi ve ihalelerinin iptal edilmesi ile gündemde yer almıştı.

Son olarak Başbakan Erdoğan’ın “28 Şubat’ta sermayenin, bazı gazetecilerin katkısı yok muydu? Bunlar neden yargılanmıyor ben merak ediyorum” açıklaması sonrasında 28 Şubat davasında müşteki Avni Öztürk’ün avukatı Mustafa Polat Aydın Doğan, Koç Holding ve bazı medya çalışanlarına yönelik suç duyurusunda bulunmuştu.

Tüm bu yaşananların ardından Koç Holding, ilk kez Gezi Parkı olaylarıyla ilgili konuştu.

Financial Times, Mustafa Koç’un açıklamalarını, ”Yeniden dost mu oluyorlar” başlığı ile sayfalarına taşıdı.

Uzun bir aradan sonra açıklama yapan Mustafa Koç, Gezi Parkı olaylarına ilişkin, ”Maalesef Koç Holding olarak hiç istemediğimiz bir şekilde kendimizi olayların ortasında bulduk. Divan Otelimiz, gayet insani bir yaklaşım sergilerken hadise başka mecralar tarafından çok çarpıtıldı. Korkunç bir bilgi kirliliği, bir dezenformasyon ve teröristlere yardım ediyormuşuz gibi bir hava estirildi” diye konuştu. Koç, ”Türkiye’de istikrarı bozacak herhangi bir hareketin içinde Topluluğumuzun yakıştırılmasına müsaade etmeyiz” değerlendirmesinde bulundu.

MİLGEM ihalesinin iptali durumunun Gezi olaylarıyla ilgisi olmadığını, bir tersanenin sürece dahil olmak istediğini belirterek itiraz etmesinden kaynaklandığını dile getirdi.

FT, ”Hükümet ve şirket cephesi, arada bir anlaşmazlık olmadığını söylüyor. Şirkein hangi noktada durduğunu ve hükümetle olan ilişkisinin gerçek durumun görmek için daha kapsamlı bakmak gerekiyor” değerlendirmesine yer verdi.

Koç, “İleri demokrasilerdeki gösteri hakkı nasıl mevcutsa Türkiye’de dünyanın parçası olacaksa ki ona oynadığımızı biliyorum. Şiddet kullanılmadığı müddetçe, gösteri hakkının doğal olması lazım. 70 yaşındaki teyze de gördüm, 18 yaşında çocuk da. Bunlar mı ülkeye zarar verecek. Beni en çok kutuplaşma endişelendiriyor. Bertaraf edilmesi lazım” açıklamasında bulundu.

19 Eylül 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; http://birgun.net/