BirGün: F Tipi cezaevinde Ali İsmail’in boncuktan portresine soruşturma

Kırıkkale F Tipi Hapishanesi’nde tutuklu Erkin Kocaman’ın “gardiyanlarca darp edilmesi üzerine” üzerine bu cezaevinde incelemelerde bulunan CHP Dersim Milletvekili Hüseyin Aygün yaşanan hak ihlallerine ilişkin raporunu açıkladı. Rapora göre, bir tutuklunun Ali İsmail Korkmaz için yaptığı boncuktan portre engellenirken; yapıcısına disiplin soruşturması açılmış…

ali

Hüseyin Aygün, Kırıkkale F Tipi Hapishanesi’ne ilişkin raporunda, “Erkin’in bağırarak protestolarını sürdürmesi üzerine yaklaşık 10-15 gardiyan birden onu yere devirmiş, tekme-tokat, yumruk ile darp etmiştir. Sonra ‘Süngerli Oda’ adlı bir yere atılarak, soyulmuş ve tam 4,5 saat tecrit altında tutulmuştur” dedi.

Aygün, yaptığı açıklamada, Erkin Kocaman’ın 16 Eylül 2013 günü sabah saatlerinde “gardiyanlarca darp edilmesi üzerine” 17 Eylül 2013 tarihinde hapishaneye ziyarette bulunduğunu, başta saldırıya uğrayan hükümlü öğrenci Erkin olmak üzere toplam 7 tutuklu,hükümlüyle görüştüğünü söyledi.

Raporunu Adalet Bakanı Sadullah Ergin’e de gönderen Aygün, yaşanan ihlaller ile ilgili gerekli araştırmaların yapılmasını istedi.

“ERKİN’İN TÜM BEDENİNDE İŞKENCE İZLERİ DURUYORDU”

Raporda şu değerlendirmeler yer aldı:

“Kırıkkale F Tipi Hapishanesi, Kırıkkale Hacılar bölgesinde olup, deyim uygunsa ‘Allah’ın unuttuğu yer’dedir. Erkin Kocaman’ın darp edilmesine yol açan olayın öyküsü şöyledir: Erkin avukatı Eylem Hakverdi ile görüşmeye çağrıldığı yerin bir cam fanus olduğunu görünce burada yapılacak bir görüşmeyi reddetmiştir. Erkin’in bağırarak protestolarını sürdürmesi üzerine yaklaşık 10-15 gardiyan birden onu yere devirmiş, tekme-tokat, yumruk ile darp etmiştir. Sonra ‘Süngerli Oda’ adlı bir yere atılarak, soyulmuş ve tam 4,5 saat tecrit altında tutulmuştur. Ben gördüğümde aradan 24 saatten fazla bir zaman geçmişti ve Erkin’in tüm bedeninde işkence izleri duruyordu.”

CHE, GUEAVARA, PİR SULTAN ABDAL VE MAHİR ÇAYAN PORTRELERİ YAPMAK DA YASAK

Raporda, Sincan F Tipi ve Kırıkkale Hapishanesinde başlayan cam fanus odada avukat tutuklu görüşmesinin Türkiye için “yeni” bir adım olduğu belirtilerek şöyle denildi:

“Kırıkkale Hapishanesinde ‘sohbet hakkı’ haftada 10 değil 6 saat olarak uygulanmaktadır. Bu mevzuata aykırıdır. Tecrit anlamına gelmektedir.

Tutuklu,hükümlüler Kırıkkale Ağız Diş Sağlığı ve Kırıkkale Yüksek İhtisas Hastanesi gibi bölümlerde istisnai durumlar ve doktorlar hariç kelepçeli muayene edilmektedir. Kelepçeli muayene hem insan haklarına hem de tedavi hakkına aykırıdır. Bu durumda kelepçe çıkartılması talebini reddederek muayene yapan hekimler de etik sorumluluk altındadır.

Tutuklu Mesut Çeki’nin Ali İsmail Korkmaz için yaptığı boncuktan portre engellenmiş; yapıcısına disiplin soruşturması açılmıştır. ‘Devleti kötülemek’ gibi hukuk dışı bir gerekçe disiplin işlemine dayanak yapılmıştır. Keza boncuktan yapılmış Che Guevera, Pir Sultan Abdal ve Mahir Çayan portreleri yapmak hapishane idaresi tarafından ‘örgütsel haberleşmeye neden olmak’ gerekçesiyle engellenmektedir.

Gece yarıları ‘baskın aramalar’ yapılmaktadır. Saatler süren aramalarda elde edilen bir suç eşyası olmadığına/olamayacağına göre amacın ‘baskı’ veya ‘taciz’ olduğu anlaşılmaktadır. En son 10-11 Eylül tarihlerinde gece saat 23:30 gibi aramalar yapılmıştır.”
(anka)

18 Eylül 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız: birgun.net