Fıratnews: Kara Perşembe eylemlerinde Gezi direnişine destek

Tutsak Kürt siyasetçilerin serbest bırakılması için gerçekleştirilen Kara Perşembe eylemlerinde, Taksim Gezi Parkı’nın yıkımına karşı günlerdir süren direnişe destek verilerek, polis şiddetine tepki gösterildi.

Suruç’taki Kara Perşembe eylemi Belediye önünde düzenlendi. Eyleme, Suruç Belediye Başkan Vekili Hülya Demir, belediye meclis ve il genel meclis üyeleri, BDP Suruç İlçe Başkanı Salih Şahin, ilçe yöneticileri, Genel-İş, Tüm Bel-Sen yöneticileri katıldı. Eylemde konuşan Genel İş Suruç Temsilcisi Mustafa Coşkun, Diyarbakır’da devam eden “KCK” davasına değinerek, yargılamanın ardından tüm tutsakların serbest bırakılması gerektiğini söyledi. Gezi Parkı’nın yıkımına karşı günlerdir ülkenin birçok yerinde gösterilen direnişe değinen Coşkun, Gezi direnişiyle başlayan ve Türkiye’de dalga dalga yayılan eylemlerin beklenmedik gelişmeleri de beraberinde getirdiğini söyledi. Coşkun, halkların istek ve özgürlükleri önünde hiçbir egemen gücün duramayacağını dile getirdi.

Viranşehir’deki Kara Perşembe eylemi Kışla Mahallesi’ndeki Belediye binası önünde gerçekleşti. Açıklamaya Viranşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Burun, BDP yöneticileri, Tüm Bel-Sen ve Genel-İş yöneticileri ve belediye personelleri katıldı. Eylemde açıklama yapan BDP İlçe Eşbaşkanı Servet Kılıç, Taksim Gezi Parkı için yapılan eylemlere destek verdiklerini dile getiren Kılıç, bu eylemlerde Başbakan’ın halkın taleplerine kulak vermesi gerektiğini belirtti. Kılıç, “Başbakan, Suriye devlet başkanına ‘halkın taleplerine kulak ver’ diyor. Başbakan da halkın taleplerine kulak vermelidir. Başka halklar için istediğini kendi halkı için de yapmalıdır” dedi. Kılıç, polisin eylemlerde aşırı güç kullandığına değinerek, şöyle devam etti: “Polisin uyguladığı şiddete bizler zaten yabancı değiliz. Bu şiddeti daha önce de defalarca yaşadık. Milletvekillerimiz, belediye başkanlarımız ve yurttaşlarımız yıllardır bu şiddete maruz kalıyor. Polisin şiddetine son verecek yasal düzenlemeler yapılmalıdır. Polis, bu halkın polisi olduğunu unutuyor ve düşmanca yurttaşlara saldırıyor. Bu tür ortamların bitmesi için ülkemizde demokratik düzenlemelerin yapılması şarttır.” Hukuksuz bir şekilde devam eden “KCK” davalarının son bulmasını isteyen Kılıç, “Bu halkın iradelerini, hukuksuzca dört duvar arasında daha ne kadar tutacaksınız? Yaşanan barış sürecinde olumlu adımlar atılması ve barış ortamının daha da gelişmesi için arkadaşlarımız derhal özgürlüklerine kavuşmalıdır. Komik suçlamalarla bu halkı kandırıp iradelerini dört duvar arasında tutamazsınız” dedi.

Derik’teki Kara Perşembe eylemi Belediyesi binası önünde yapıldı. Eyleme Derik Belediye Başkan Vekili Doğan Özbahçeci, BDP Derik ilçe yöneticileri, il genel ve belediye meclis üyeleri ile Belediye-İş ve Tüm Bel-Sen’e üye çalışanlar katıldı. Eylemde tutuklu Derik Belediye Başkanı Çağlar Demirel’in fotoğrafı ile “İrademiz onurumuzdur, onurumuz yaşam gerekçemizdir” pankartı açıldı. Eylemde Kürtçe açıklama yapan Derik Belediyesi Meclis üyesi Mehdi Kıran, Gezi Parkı eylemlerine dikkat çekerek, “Ülke gündeminde bir haftadan fazla bir süredir Gezi Parkı eylemleri bulunmaktadır. Bu eylem ve direnişler artık bir çevre eyleminden çıkıp, devletin baskı, şiddet ve zulmüne karşı yapılan bir halk direnişine dönüşmüştür. Kürt halkı olarak, polis şiddeti ve tüm baskılara rağmen direnişlerini sürdüren halkı selamlıyoruz. Her zaman halktan ve haklıdan yana olduğumuzu belirtiyoruz” dedi. Açıklamadan sonra 5 dakikalık oturma eylemine geçildi.

Kayapınar’daki Kara Perşembe eyleminin 170’incisi gerçekleştirildi. Belediye Başkanı Zülküf Karatekin, Başkan Yardımcısı Sabahattin Dinç ve Kürt siyasetçiler için yapılan eyleme Kayapınar Belediye Başkan Vekili Mahmut Dağ, başkan yardımcıları Aynur Yılmaz ve İhsan Avcı, BDP İlçe Başkanı Davut Kesen, İHD Bölge Temsilcisi Şevket Akdemir, Tüm Bel-Sen Diyarbakır Şube Başkanı Medeni Alpkaya, Barış Anneleri, belediye meclis üyeleri ve belediye çalışanları katıldı. Eylemde açıklama yapan İHD Bölge Temsilcisi Şevket Akdemir, “Cezaevinde bulunun arkadaşlarımızın yargılandığı mahkemelerin çoğuna katıldım. Ancak kayda değer hiçbir suçlama yok. Bu arkadaşlarımızın tek suçları, yaptıkları hizmetlerdi. Gelişen barış süreciyle birlikte arkadaşlarımızın yargılandığı mahkeme heyetlerine sesleniyoruz. Barışa katkı anlamında bu arkadaşlarımızın özgürlüklerini geri verin” çağrısında bulundu. Eylem 5 dakikalık oturma eylemiyle sona erdi.

Van’ın Erciş ilçesi Çelebibağı Belde Belediyesinde, “KCK” operasyonlarında tutuklanan belediye başkanları ve siyasetçilerin serbest bırakılması talebi ile belediye binası önünde biraraya geldi. Açıklamaya Çelebibağı Belediye Başkan Vekili Nurullah Canpolat ve belde yöneticileri, TUHAD-DER Erciş Temsilcisi Fevzi Can, belediye çalışanları ve çok sayıda kişi katıldı. Bir dakikalık saygı duruşunun ardından konuşan BDP Çelebibağı Belde Yönetim Kurulu üyesi Haydar Tenik, Taksim Gezi Parkı eylemlerine destek verdi. Tenik “KCK” operasyonlarının “siyasi soykırım” operasyonları olduğunu belirten Tenik, “Yalan, iftira dolu beyanlarla sadece siyaset haklarımız elimizden alınmaya çalışılmaktadır” dedi. Başlatılan çözüm sürecinde hükümetin halen samimiyetsizliğini ortaya koymayı sürdürdüğünü vurgulayan Tenik, “Başta Kürt Halk Önderi Sayın Abdullah Öcalan olmak üzere bütün siyasi tutsakların derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz” dedi. Askeri hareketliliğin dikkat çekici boyuta ulaştığına dikkat çeken Tenik, “Yalnız Van’da, 960 yeni korucu alındı. Kürdistan’da dağda bayırda yeni karakollar yapıyorlar” dedi.

6 Haziran 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; firatnews.com