Bianet: “Gezi Parkı direnişi bir simge haline gelmiştir”

Sendikalar “İnsanca yaşam, güvenceli iş ve güvenli gelecek, demokratik bir Türkiye” talebiyle dün Kızılay’daydı. Tombul, Gezi Parkı direnişinin özgürlük ve demokrasi talepleri için bir simge haline geldiğini söyledi.

kizilay-sendikalar

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK)”İnsanca yaşam, güvenceli iş ve güvenli gelecek, demokratik bir Türkiye” talebiyle 5 Haziran’da (dün) saat 12.00’de AnkaraKızılay Meydanı’nda alanlardaydı.

KESK, güvenceli iş ve ücret güvencesi talebiyle 5 Haziran’da Uyarı Grevi yapacağını ilan etmişti. Ancak Gezi Parkı direnişinin ardından halkın can güvenliğini ortadan kaldırmaya yönelik tutuma karşı grev gününü 4 Haziran’a çekmişti.

“Küfürle değil inatla diren” diyen kadınlar, öğrenciler, taraftar grupları, sağlık çalışanları, kısacası on binlerce insan dün Kızılay Meydanı’ndaydı. Mitinge katılanlar arasında İstanbul Bağımsız Milletvekili Levent Tüzel ile Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ankara MilletvekiliLevent Gök de vardı.

Sarısülük: Ailesi olarak bunun hesabını soracağız

kizilay-sendikalar2

Ankara’daki gösterilerde kafasından mermiyle vurulan Ethem Sarısülük’ün ailesi ve arkadaşları da mitingdeydi. Sarısülük’ün abisi Mustafa Sarısülük kardeşinin durumunun kritik olduğunu belirtti.

“Ailesi olarak bu sürecin hesabını soracağız” diyen Sarısülük insanların baskılara karşı sokağa çıkarak nasıl direnebileceklerini gösterdiğini söyledi.

Havanın güneşli olduğu Ankara’da insanlar Kibele’nin solisti Rezzan Bilgin’in söylediği şarkılarla halaylar çekti. Kısacası alanda miting havası hakimdi.

Tombul: Gezi Parkı direnişi simge haline gelmiştir

kizilay-sendikalar3

KESK, Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) ve Türk Tabipleri Birliği (TTB) adına bir konuşma yapan KESK Genel Sekreteri İsmail Hakkı Tombul Gezi Parkı direnişinin demokratikleşme ve özgürlük talepleri için bir simge haline geldiğini söyledi.

“Halk, Erdoğan’ın ağzından çıkan her sözün kanun olamayacağını, kendi haklı ve meşru taleplerinin şiddetle bastırılamayacağını göstermiştir” diyen Tombul taleplerini ise şöyle sıraladı:

* Taksim Gezi Parkı’nın park olarak kalacağı resmen ilan edilmelidir.

* Halka uygulanan şiddetin sorumluları hesap vermeli ve istifa etmelidir, biber gazı kullanımı yasaklanmalıdır.

* Ülkenin dört bir yanında gözaltına alınan binlerce kişi hakkında hiçbir soruşturma açılmayacağı ilan edilmeli, yaratılan mağduriyetler nedeniyle halktan özür dilenmelidir.

* Taksim başta olmak üzere Türkiye’deki tüm meydanlarda, kamusal alanlarda toplantı ve eylem yasaklarına son verilmelidir. (SK/EKN)

Serhat Korkmaz
6 Haziran 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; bianet.org