BirGün: Gül temkinli, Güler emin!

Ahmet Atakan’ın ölüm olayını değerlendiren Muammer Güler, Atakan’ın düşerek öldüğüne dair net ifadeler kullanırken Cumhurbaşkanı Gül net konuşmaktan kaçındı. Güler, eylemlere polisin saldırmadığını iddia etti

gul-temkinli-guler-emin-1

Hatay’da yapılan ÖDTÜ’ye destek eylemindeki polis saldırısı sırasında hayatını kaybeden Ahmet Atakan için Cumhurbaşkanı Gül ve İçişleri Bakanı Muammer Güler’den açıklamalar geldi. Güler, ölüm sebebinin düşme olduğu konusunda net ifadeler kullanırken buna karşılık Cumhurbaşkanı Gül konunun tartışmalı olduğunu ifade etti.

GÜLER OLAYI ÇÖZDÜ

AKP’nin “Demokratikleşme paketi”ni tartışacağı MYK toplantısı öncesi açıklama yapan İçişleri Bakanı Muammer Güler, olayla ilgili soruşturma başlatıldığını, müfettiş görevlendirdiklerini söyleyerek “Dünkü olayla ilgili yeni görüntüler var. Görüntülerde yüksekten düşme olduğu görülüyor. İnceliyoruz yüksekten düşme olduğu ile ilgili şüphe yok. Ayrıca otopsi raporu da yüksekten düşmeyi teyit ediyor ama bütün bunlara rağmen biz incelememizi sürdürüyoruz” dedi. Olayın ayrıntılarının ortaya çıkmadan polise maledildiğini söyleyen Güler, Hatay’da eylem yapanları işaret ederek “Özellikle Hatay’da etnik provokasyonla insanları sokağa dökme girişimlerini biliyoruz” dedi.

POLİS SALDIRISI ‘İDDİASI’

Güler, daha sonra Ahmet Atakan’ın gaz kapsülünün isabeti sonucu yaşamını yitirdiğine yönelik iddialara ise “Gaz kapsülü bir iddiadır görüntüler her şeyi ortaya koymaktadır. Oradan geçen polis aracının herhangi bir müdahalesi yoktur. Hiçbir şey gizli kalmaz. Herkesin sabırla beklemesi lazımdır” dedi.

GÜL: KONU TARTIŞMALI

Cumhurbaşkanı Gül de gündeme ilişkin açıklamalar yaparken Ahmet Atakan’ın ölümüne değindi. Gül, Atakan’ın ölümü dolayısıyla büyük üzüntü duyduğunu belirtirken “Can kaybı şaka değil. Gereği neyse yapılacaktır” dedi. Muammer Güler gibi net ifadeler kullanmayan Cumhurbaşkanı Gül, olayın gelişimine ve çatıdan düşme iddialarına yönelik “Tartışmalı bir konu gördüğüm kadarıyla” ifadelerini kullandı.

‘SİYASİ OLMALI’

Gündeme ilişkin olarak Suriye konusuna da değinen Gül, Suriye’nin kimyasal silahtan arındırılması gerektiğini söylerken “Mesele sadece kimyasal silah meselesi değil. ABD’nin de buna böyle bakmaması gerekir. Ortada yüzlerce insanın öldüğü bir ülke var. Bunu durdurmak gerekir. Muhakkak bir siyasi çıkış stratejisinin olması gerekir” dedi.
***

Eylem bahane, saldırı şahane!

Muammer Güler, basına yaptığı açıklamalarda ayrıca aylardır birçok yurt içi ve yurt dışı birçok kesimden tepki alan polis şiddetini savundu, eylemlerde polise saldırı olmadıkça polisin herhangibir “müdaalede” bulunmadığını iddia etti: Güler şöyle konuştu: “Kamuoyu yakından takip ediyor. Şiddet uygulanmadığı sürece, kanunsuz bir şey yapılmadığı sürece polisin müdahalesi olmaz. Belli gruplar kendi amaçlarını başkalarının protestoları üzerine yığarak çabalarına ulaşmaya çalışıyorlar. (Önceki gün) İstanbul ‘da yurdun çeşitli bölgelerinde yapılan gösterilerde bunu gördük. Polise taşla, sopayla havai fişekle saldırıldığı anda polis gereğini yapmak durumundadır. Kimsenin talimat vermesine gerek yok. Orada bulunan amir duruma göre hareket etmekle mükelleftir. Gezi olaylarından sonra 189 kişi adli mercilerce tutuklandı, soruşturmalar sürüyor. Bizim de bu organizasyonlarını yayan kişilere yönelik operasyonlarımız oluyor. Bütün yetkiler kullanılarak polisimizin yürüttüğü çalışmalar var. Şunu tavsiye ediyorum. Her olayı bir bahane bilerek hemen bir protesto girişimine girmenin anlamı yok.”

12 Eylül 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; http://birgun.net