Sendika org: Ağasar Deresi için “eşkıya ve çapulcu” olmalıyız

Trabzon Şalpazarı’nda HES’lere karşı toplantı yapıldı. Ağasar Deresi’nin kurumaması için ‘eşkıya ve çapulcu olmak’ gerektiği vurgulandı

Trabzon’un Şalpazarı ilçesinde yaşayanlar yöresel türkülerin ilham kaynağı olan Ağasar Deresi ile Sisdağı’nın da bulunduğu yaklaşık 30 kilometrelik Ağasar Vadisinde yapımı planlanan 5 ayrı HES projesine karşı bir toplantı düzenledi.

Daha önce vadide yapımı planlanan 2 ayrı HES projesi için, HES firmaları tarafından düzenlenen bilgilendirme toplantısını protesto eden köylüler, bu kez de “HES’lere hayır” toplantısı düzenledi.

Şalpazarı Atatürk İlköğretim Okulu konferans salonunda CHP Şalpazarı ilçe örgütü öncülüğünde düzenlenen ve ilçedeki siyasi partiler, demokratik kitle örgütleri ve Muhtarlar Derneği’nin destek verdiği toplantıya Tonya Çevre Platformu Dönem Sözcüsü Bekir Uzunoğlu, KTÜ öğretim üyesi Prof.Dr. Burhan Çuhadaroğlu ile Derelerin Kardeşliği Platformu (DEKAP) Sözcüsü Ömer Şan, Rize’nin Salarha Vadisi üzerindeki Ambarlık HES projesine karşı ahırındaki ineğini satıp banka kredisi çekerek dava açan ve projeyi iptal ettirmeyi başaran ve kamuoyunda ‘Yurttaş Kazım’ olarak bilinen 67 yaşındaki Kazım Delal, DEKAP Yürütme Kurulu Üyeleri İhsan Bektaşoğlu ve Saltuk Deniz, Trabzon Emek ve Özgürlük Meclisi üyeleri ve bölge halkı katıldı.

HES’lerle ilgili kısa bir sinevizyon gösterisi ile başlayan toplantının açılış konuşmasını yapan Bekir Uzunoğlu, Tonya’da Fol Deresi üzerinde kurulması planlanan HES projelerine, maden ocağı ve çimento fabrikasına karşı başlatılan ve sürdürülen mücadeleyi anlatarak; köylülerin birlik ve bütünlük içerisinde hareket etmesi gerektiğine vurgu yaptı.

HES’lere karşı mücadele ederken köylülerin ötekileştirilerek çeşitli suçlamalara maruz kalacağına da dikkat çeken Uzunoğlu, “Şalpazarı ve Ağasar Köylüleri artık bu mücadele sürecinde ‘çapulcu, eşkıya ve vatan sevmez gibi’ suçlamalara da göğüs germesini öğrenmelidir” uyarısında bulundu.

Toplantının son kısmında köylülerin sorularına yanıtlar veren konuşmacılar, HES’lere karşı birlik ve bütünlük içerisinde mücadele edilmesi gerektiğini ve Ağasar Deresi’nin kurutulmasına izin verilmemesi gerektiğini vurguladı.

6 Eylül 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; http://www.sendika.org