Cumhuriyet: ODTÜ’de aslında ne oldu?

ODTÜ’de türban gerginliği’ haberinde türbanlı öğrenciyi ODTÜ’den atmakla suçlanan İlknur Özcan Cumhuriyet’e konuştu. Özcan, “Konunun türbanla ilgisi yok, cemaatle ilgisi var. ODTÜ öğrencileri buna müsade etmeyecek” dedi.

odtü

ODTÜ’de cemaat ve AK Gençlik üyelerinin stant açması üzerine üniversitelilerin ve ailelerin üniversiteden çıkarılmasını istemesi ile basında çıkan “türbanlılara saldırdılar” haberinin aslını olayın kahramanı İlknur Özcan anlattı. Konunun türbanla ilgilsi olmadığının altını çizen Özcan, bir önceki yıl da aynı durumun yaşandığını belirtti.

Özcan, “Velilerin yanına giden cemaatçi öğrenciler, ODTÜ yurtları hakkında fuhuş yapıldığını söyleyerek yurtları kötüledi. Aslında ODTÜ yurtlarında barınma sorunu yok. Biz buna tepki olarak eylem yaptık. Ortaya çıkan görüntülerde türbanlılarla tartıştığı görünen Özcan, “Geçen yıldan tanıdığım biriydi o. Bana ‘Cemaatçiyim ne var?’ dedi. Biz zaten ‘Dikkat cemaat var’ pankartlarıyla gitmiştik. Biz gittikten sonra şikayetçi olmak istedi. Şikayetçi olmak için rektörlüğe gittik birikte, ancak rektörlüğe gittiğimizde kendisi şikayetçi olmadı” dedi.

Şu an için ODTü kayıtların bittğini söylyen Özcan türbanlı kişilerin ODTÜ öğrencisi olmadığını belirterek, “Ordaki konunu türbanla ilgisi yok, cemaatle ilgisi var. ODTÜ öğrencileri buna müsade etmeyecek” dedi.

Konuyla ilgili olarak ODTÜ Kolektif’in açıklaması da şu şekilde:

“Medyada ODTÜ’lülere yönelik olarak başlatılan linç kampanyasına cevaben kendimizi bu açıklamayı yapmak zorunda hissediyoruz. Doğrudan cemaate yakınlığı ile bilinen internet siteleri tarafından arkadaşlarımız hedef gösteriliyor ve yaşanan olaylar tamamen çarpıtılıyor. ODTÜ kayıt günlerinde arkadaşlarımız tarafından gerçekleştirilen protesto bu sitelerde ve sosyal medyada söylenenin aksine başörtülü kadınlara yönelik değildir. ODTÜ’de öğrenci olarak bulunan başörtülü ya da türbanlı hiçbir kadın giysilerinden ötürü hiçbir sıkıntı yaşamamıştır. Bugün ODTÜ’de gerçekleştirilen cemaate karşı bir eylemdir. Cemaatlerin faaliyetleri ve bizler açısından anlamları bu kısa açıklamanın konusu olmamakla birlikte videodaki kişiler, ODTÜ yurtlarında fuhuş yapıldığını, merdiven altında çocuk düşürtüldüğünü söyleyerek aileleri kandıran ve öğrencileri cemaat yurtlarına kaydeden cemaat fedaileridir. Bizler ODTÜ’lüler olarak henüz okula yeni kayıt olmuş olan arkadaşlarımıza ve onların ailelerine yalanlar söyleyerek onları kandıran bu insanların faaliyetlerine izin vermedik, vermeyeceğiz.”

Mert Taşçılar
6 Eylül 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; http://www.cumhuriyet.com.tr