Bianet: “ODTÜ’de Yıkım Kararı Yok, Olsa da Hatalı Olur ”

ŞPO Genel Başkanı Necati Uyar ODTÜ’de başlayan yıkımın ancak Çevre Koruma Kurulu kararıyla yapılabileceğini, ancak ODTÜ için bu kararın “hatalı” olacağını söylerken Avukat Özbilgin böyle bir kararın olmadığını açıkladı.

odtu-yikim

Ankara’da yapılması planlanan Anadolu Bulvarı-Konya Yolu arasındaki bağlantı yolu projesi kapsamında ODTÜ Ormanı sınırında da bu sabah yıkım çalışmaları başladı. Projeye karşı çıkan direnişçiler ise polis saldırısı ve gözaltılarla karşılaştı.

Sit alanı olan ODTÜ Ormanı’nda böylesi bir yıkım yapılmasını Şehir Plancıları Odası (ŞPO) Genel Başkanı Necati Uyar ve avukat Deniz Özbilgin ile konuştuk.

Uyar ve Özbilgin sit alanında herhangi bir çalışma yapılması için Çevre Koruma Kurulu kararı olması gerektiğini belirtirken, Özbilgin, böyle bir karar olmadığını söyledi.

“Odtü, projenin kabulünden sonra sit alanı oldu”

Uyar, ODTÜ Ormanı’nın doğal sit alanı ilanının, yol projesinin onaylanmasından sonra gerçekleştiğini söyledi.

“Bu durumda proje hükmünü yitirir. Bu yol için Koruma Amaçlı İmar Planı yapılmış olabilir ancak bununla ilgili bir açıklama yapılmadı.”

Sit alanında yıkım için iki yol

Uyar, sit alanlarında çalışma yapılabilmesi için iki yol olduğunu anlattı:
*Sit alanının kaldırılması
* Alt yapı çalışmaları söz konusu olduğunda, Koruma Kurulu’ndan “çalışmanın alana zarar vermeyeceği” yönündeki karar alınması.

“Sit alanının kaldırılması kararı için bilimsel gerekçeler ortaya konulmalı. Bunun için de dört mevsim sürecek bir araştırma yapılmalı.”

“Kurul kararı olsa dahi bu hatalı bir karardır”

ODTÜ Ormanı’ndaki sit alanı kararı geçerli. Bugün başlanan yıkım için ise tek yol Koruma Kurulu kararının olması ancak Uyar bu yönde bir karar varsa dahi bunun “hatalı” olduğunu söyledi:
“Sit alanındaki alt yapı çalışması için kuruldan karar istenebilir. ODTÜ için bu kararı alıp almadıklarını bilmiyoruz. Ancak buradan otoban geçecek, alt yapı çalışması ile sınırlı değil, ağaçları kesmek zorunda kalacaklar. Bu nedenle böyle bir karar olsa dahi bu hatalı bir karardır.”

Özbilgin: Gökçek hukuku tanımıyor

Özbilgin ise “Sit alanında yere kazma vurmak için bile almaları gereken çok fazla izin var” derken, kurul kararı olmaksızın yıkımın başladığını, Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Melih Gökçek’in “hukuku tanımadığını” söyledi.

“Projenin onaylanmasına dayanıyorlar, ancak yıkım için bir karar yok. Gökçek zaten hukuku, mahkeme kararlarını, projenin olup olmamasını tanımıyor. Dikmen Vadisi’ndeki kentsel dönüşüm projelerini altı kez iptal ettirdik. Yedinci kez yine yıkıma geldiler.”

Beyza Kural
6 Eylül 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; http://www.bianet.org