BirGün: Beyoğlu Belediyesi Gezi’nin faturasını kesmeye başladı

Bütün işletmeler kapılarına ‘’Beyoğlu Belediyesinin kapatmalarına inat bütün mekanlar Kırmızı, bütün mekanlar Hasankeyf, Beyoğlu belediyesi çalışıyor’’ yazısını asarak tepkilerini dile getirdiler.

beyoglu-esnafi

Gezi direnişi boyunca eylemcilere kucak açan, her türlü desteği sunan İstanbul Beyoğlu esnafına Beyoğlu Belediyesi tarafından kapatma cezaları veriliyor. Yaklaşık 60 adet işletmeye 3’er gün olarak verilen kapatma cezaları, her gün 2 adet işletmede uygulanarak işleme konuluyor.

Bugün ‘Kırmızı’ ve ‘Hasan Keyf’ adlı mekanlarda işleme konan cezalara esnafın tepkisi büyük oldu. Bütün işletmeler kapılarına ‘’Beyoğlu Belediyesinin kapatmalarına inat bütün mekanlar Kırmızı, bütün mekanlar Hasankeyf, Beyoğlu belediyesi çalışıyor’’ yazısını asarak tepkilerini dile getirdiler.

Seçilen mekanların kapatılma gerekçeleri ise masa-sandalye yasağına uymamaları.Son bir haftadır zabıta-polis eşliğinde masa operasyonuna çıkan Beyoğlu Belediyesi, esnafın kitlesel tepkisi karşısında masaları kaldırtamamıştı. Gezi direnişi sürecindeki özgürlük ortamında ve akabindeki birkaç ayda fiili olarak delinen masa-sandalye yasağı, Belediye tarafından yeniden uygulanmaya çalışılıyor. Özellikle Gezi sürecinde eylemcilerin yanında duran, masa-sandalye yasağına karşı aktif direniş tutumu alan esnafın hedef alınması dikkat çekiyor.

5 Eylül 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; birgun.net