KaosGL: Kaos GL Dergisi’nden ‘Diren Ayol!’ Sayısı ‘Direnişin LGBT Hâli’

Kaos GL Dergisi, direnişe özel 132. sayısı “#direnayol” ile kitabevlerinde yerini aldı. Bir önceki “Barış” sayısında barış süreciyle birlikte direnişe yer veren derginin Eylül-Ekim 2013 sayısında direnişi LGBT’lerin nasıl deneyimlediği ele alınıyor. Direnişin LGBT hareketine yansımaları ve direniş sürecinde LGBT’lerin, feministlerin ve anti-militaristlerin sunduğu katkılar da direniş özel sayısında tartışmaya açılıyor.

kaos gl

Direniş Sayısında Neler Var?

Kaos GL Dergisi’ne basılı ya da internet üzerinden erişmek için abone olabilir ya da bu bağlantıda bulacağınız kitabevlerini ziyaret edebilirsiniz. Bir sonraki sayısında “ya eşitlik ya hiç!” diyerek “hak”ın 5N1K’sını tartışmaya açacak derginin #direnayol sayısında yer alan katkılar için editör yazısına göz atabilirsiniz:

Bu daha başlangıç mücadeleye devam!

Yasemin Öz, Gezi Parkı’nda ne olduğunu aktarırken, “gezi ruhu” diye sosyal medyaya yansıyan yeni hâlet-i rûhi­yemizi Yıldır Tar yazısında aktarırken, Yeşim Başaran, Gezi’nin hepimizi heyecanlandıran güzel bir açılış olduğunu söylüyor: Gezi direnişi sadece polis saldırdığı zaman hiçbir yere gitmeyerek direnmek idiyse, gezi direnişi bitmiş olabilir. 2 hafta boyunca devletsiz yaşama deneyimimiz idiyse, gezi direnişi bitmiş olabilir. Yok eğer gezi direnişi bu deneyimlerle değişmiş olan halimizle yaşamın her yerinde eyliyor, değişiyor, dönüşüyor olmamız ise, hayır gezi direnişi bitmedi, hakkaten de “bu daha başlangıç, mücadeleye devam”.

Zeynep Direk, Muhafazakâr iktidarın parkları nasıl bir tehdit olarak gördüğünü dile getirirken ekliyor: Taksim hem politik itirazın görünür olduğu bir meydan hem de hayatını dinsel kuralların sıkı ve tarihsel olmayan bir yorumuna seküler bir mesafede duranlar için bir buluşma ve eğlenme mekânıdır. Taksim İstanbul’daki LBGT hayatın merkezi­dir. Hükümetin arzusu kolayca erişilebilir özgürlükleri ve hazları ortadan kaldırmak ve bu kültürün yerine kapitalist metanın lüks tüketimi ile uzlaşan bir dinselliği geçirmektir.

Antikapitalist Müslüman’lar da direniş sürecinde LGBT’lerle bir araya gelme deneyimlerini yazdılar.

“Sık bakalım, sık bakalım, biber gazı sık bakalım, kaskını çıkar copunu bırak delikanlı kim bakalım!”
Begüm Başdaş “delikanlı”ın izini sürüyor ve delikanlının ibne olma olasılığını sevdim diyor. Feministlerin ve LGBT’lerin direniş günlerinde sadece devlete karşı direnmediğini aynı zamanda yan yana mücadele ettiği yoldaş­larının dilini değiştirmek için de mücadele ettiğinin altını çiziyor. Doğu Durgun, Deniz Engin ve Hale Çelebi de direniş’in dilini tartışmaya açıyorlar.

“Diren ayol!”

Sinan Birdal ve Mehmet Tarhan beraber yazdıkları yazıda, “LGBT hareketi kendi tarihinden gelen çoğulculuk ve işbirliği gelenekleriyle siyasi tartışmaları barındırabilecek ve geliştirebilecek, böylece ülke siyasetini zenginleştirebile­cek birikime sahiptir” diyor ve direnişin LGBT onur yürüyüşüne yansımalarını aktarıyor. Birdal ve Tarhan’ın açtığı tartışmayı queer akademisyen Sima Shakhsari devam ettiriyor.

Direniş dosyamıza görsel katkılarda bulunan grafiker Selçuk Uğurgün’e, fotoğraf sanatçıları Naci Kartal, Sevra Nihal Ünal, Kemal Aslan, Barbaros Kayan, Hande Zelkin, Şener Yılmaz, Gülistan Aydoğdu’ya teşekkür ederiz.

Kadın Kadına Öykü Yarışması’nda ikinci olan Deniz Çelik’in Mola isimli öyküsüyle ve üçüncü olan Rozerin Halit’in Sıfırıncı Bölge öyküsünü de keyifle okuyacağınızı umut ediyoruz.

Nur İçinde Yat Osep Amca!

Dergimizin bu sayısında Umum bölümümüzü, Osep Minasoğlu’na ayırdık. Kaos GL Dergisinde “Parisli Amca” imzasıyla yazan Fotoğraf Sanatçısı Osep Minasoğlu 6 Ağustos sabahı İstanbul’da hayata veda etti. Efe Fırat ve Tay­fun Serttaş da Osep Minasoğlu’nu yazdı.

03 Eylül 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız;kaosgl.org