DHA: Karikatür sergisine soruşturma

AYDIN’ın Didim İlçesi’nde, bu yıl 18’ncisi düzenlenen Barış Şenlikleri sürerken reklam panolarına Didim Gezi Platformu tarafından asıldığı ileri sürülen ‘Gezi direnişini’ konu alan uluslararası karikatürlerden oluşan sergi savcılık emriyle toplatıldı ve 5 kişi hakkında soruşturma başlatıldı.

didim

Aralarında ‘Don Kişot’ mizah dergisinin düzenlediği ‘Diren Gezi’ karikatür yarışmasında büyük ödülü kazanan Kosovalı çizer Murat Ahmeti’nin de çalışmasının da yer aldığı sergi billboardları, Türk ve dünya çizerlerinin 10 eserinden oluşuyordu.

Çeşitli sivil toplum kuruluşların oluşturduğu Didim Gezi Platformu, 18′inci Didim Barış Şenlikleri sürerken 31 Ağustos’ta saat 15.00 sıralarında Yalı Caddesi’ndeki reklam panolarına Gezi Parkı direnişini konu alan Carlos Latuff (Brezilya), Erdoğan Karayel (Almanya), Marco De Angelıs (İtalya), Murat Ahmeti (Kosova) ile Türkiye’den Köksal Çiftçi, Kürşat Zaman, Mehmet Gölebatmaz, Menekşe Çam, Muammer Olcay, Sait Munzur’un karikatürleri asıldı. Karikatürler, Ak Parti Didim İlçe Teşkilatı’nın şikayeti üzerine, aynı gece yarısı savcılığın talimatıyla polis tarafından toplandı.

Sergiyle ilgil olarak, Serginin organizatörlüğünü de yapan ve Didim’de yaşayan çizer Mehmet Gölebatmaz ile birlikte Didim Gezi Platformu’nun 3 üyesi ve reklam panolarını kiralayan şirket yetkilisi hakkında soruşturma başlatıldı.

didim 2

“KARİKATÜR ELEŞTİRİ SANATIDIR”

Karikakütirist Gölebatmaz’ın avukatı eşliğinde Didim Emniyet Müdürlüğü’nde ‘Devlet büyüklerine hakaret’ suçlamasıyla ifadesi alındı. Aynı zamanda avukat olan Gölebatmaz’ın polisteki ifadesinde kendisine yöneltilen suçlamayı kabul etmeyip, “Mesleğim avukatlık olsa da karikatüristim. Türkiye’de ve yurtdışında çalışmalarım yayınlanmakta, birçok müzede çalışmalarım bulunmaktadır. Karikatür eleştiri sanatıdır. Devlet büyüklerine kesinlikle hakaret suçu işlemedim, sadece yalakalık yapmıyorum. Sistemde eleştirilmesi gereken noktaları kendi dünya görüşüm ve sanatımla çiziyor ve sergiliyorum” dedi.

İfadesinde 28 Şubat sürecine en sert eleştiriler getiren çizerlerden biri olduğunu belirten Mehmet Gölebatmaz, “Söz konusu sergiyi, bir karikatür de bana ait olmak üzere üç yabancı ve tanınmış çizer arkadaşlarım olmak üzere toplam 10 çalışmayla oluşturdum. Tüm organizasyonu ben yaptım. Gerçekten atılı bir suçun işlendiği düşünülüyorsa sorumluluğun tümü bana aittir. Darbe dönemlerinde bile ifade vermedim, soruşturma geçirmedim” diye konuştu.

“ÜLKEM ADINA ÖZÜR DİLİYORUM”

Türk ve dünya karikatürünü buluşturan, ‘Don Kişot’ e-mizah Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Erdoğan Karayel de tepkisini, “Almanya’da bu eylemi hayal bile edemiyorum. Karikatürün bir hiciv ve yergi sanatı olduğunu kabul etmekte zorlanan bir zihniyetle yönetiliyor ülkemiz. Üstelik bu sergi uluslararası bir sergi. Didim gibi CHP’li bir belediyenin hizmet verdiği turistik ve antik bir bölgede böyle bir olayın yaşanması utanç verici büyük bir talihsizliktir. Karikatür, doğası gereği özgür ve eleştirel bir sanat dalıdır. Cumhuriyet tarihinde bu sanatın özellikle politik alanda özel bir yeri ve önemi vardır. Bugünkü eylemden dolayı dünya karikatürcülerinden ülkem adına özür diliyorum” dedi.

‘DİDİM’DE OYNAN BİR OYUN VAR’ İDDİASI

Konu ile ilgili basın toplantısı düzenleyen Ak Parti Didim İlçe Başkanı Hilmi Erbaş ise ‘Barış Şenlikleri’ kapsamında Altınkum’da sergilenen karikatürlerde Başbakan Recep Tayip Erdoğan’a hakaret, içerikli karikatürlerin yer aldığını, durumu yargıya taşıdıklarını karikatürlerin mahkeme kararı ile indirildiğini söyledi.

Hilmi Erbaş, “Didim’de oynanan bir oyun var. Bunun ayaklarını da belediye, marjinal gruplar ve ulusal basın oluşturuyor. Yaklaşan yerel seçimler öncesinde ilçede siyasi ideoloji kargaşası yaratılmak isteniyor. Girişimlerin farkındayız oyuna gelmeyeceğiz, kamuoyu uyanık olmalıdır” dedi.

Buket Yetişsin
03 Eylül 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız;dha.com.tr