Fıratnews: Kadınlardan Elif Kaya’ya destek

Yeni Demokrat Kadınlar, Gezi tutuklusu Elif Kaya’nın çıplak arama işkencesine maruz kalmasını düzenledikleri oturma eylemi ile protesto etti.

Yeni Demokrat Kadınlar (YDK), Gezi direnişi tutuklusu Elif Kaya’nın İzmir-Şakran Cezaevi’nde gardiyanların cinsel tacizine ve çıplak arama işkencesine maruz kalmasına ilişkin Galatasaray Lisesi önünde oturma eylemi ve basın açıklaması gerçekleştirdi.

Elif Kaya maskeleri ile eyleme gelen kadınlar, “Gözaltında tacize son”, “Tecavüz Cumhuriyeti, TC”, “Elif Kaya’ya özgürlük” ve “#DirenElifSeninleyiz” dövizleri taşıdı. Sık sık, “Hepimiz Elif’iz, Elif seninleyiz” ve “Yaşasın kadın dayanışması” sloganları atıldı.

Yeni Demokrat Kadınlar adına açıklama yapan Rahime Karvar, kadınların Gezi isyanındaki yeri ve isyana taşıdığı ruhun en çok devletin dikkatini çektiğini kaydetti. Karvar, “Elif Kaya tutuklanarak götürüldüğü Aliağa-Şakran Kadın Hapishanesi girişinde ‘ince arama’ adı altında çıplak arama dayatmasıyla fiziksel ve sözlü tacize uğramış, direnişi karşısında da fiziksel şiddet görmüştür” dedi.
Kaya’nın avukat görüşüne çıkartıldığında tekrar çıplak arama işkencesine maruz bırakıldığını ve işkenceye direndiği için görüş yasağı uygulaması ile ‘cezalandırılmak’ istendiğini belirten Karvar, Kaya’nın uğradığı şiddet ve görüş yasağına karşı açtığı davanın bugün görüldüğünü hatırlattı. Karvar, davanın 11 Eylül’e ertelendiğini belirterek, “11 Eylül’de yine Elif için sokaklarda olacağız” dedi.

Basın açıklamasının ardından Kaya’nın mektubu okundu. Kaya mektubunda, yazdıklarının cezaevi yönetiminin sansürüne uğradığını, bazen ise mektup yollamalarının engellendiğini belirterek şunları kaydetti: “Biz de burada slogan atıyoruz her gün, ‘Her yer Taksim, her yer direniş’ diyoruz, yani Gezi ruhunu hapishanelere taşıyoruz.”

Kaya, uğradığı cinsel tacizin basında magazinsel bir şekilde, eril bir dille verilmesini de eleştirdi. Mektubun ardından bir süre daha oturma eylemine devam eden kadınlar, eylemi sloganlarla sonlandırdı.

03 Eylül 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız;firatnews.com