Bianet: Disiplin cezasına itirazda karar yok

İzmir’de Gezi tutuklusu Elif Kaya’nın Şakran Cezaevi’nde çıplak aramaya itirazı üzerine aldığı disiplin cezasının kaldırılması için açılan davanın ilk duruşması bugün görüldü.

elif kaya

İzmir’deki Gezi tutuklusu Elif Kaya’nın Şakran Kadın Cezaevinde çıplak aramaya itiraz ettiği için aldığı disiplin cezasının kaldırılması başvurusu için bugün Karşıyaka Adliyesi İnfaz Hakimliği’nde ilk duruşma görüldü.

Duruşma İnfaz Hakimliği’nde görüldüğü için izleyicilere kapalıydı. Yargılama delillerin değerlendirilmesi için 11 Eylül Çarşamba günü saat 09.00’da devam edecek.

Kadınlardan dayanışma ve protesto

23 Haziran’da tutuklanan Elif Kaya getirildiği Şakran Cezaevi girişinde çıplak arama yapılmasına karşı çıktı, buna rağmen çıplak aramaya maruz bırakılan Kaya’ya itirazı nedeniyle “1 ay görüşme hakkından men” cezası verildi.

Kaya’nın avukatı Ali Aydın, hem zorla yapılan çıplak aramayla hem de verilen disiplin cezasıyla alakalı suç duyurusunda bulundu. Çıplak aramayla ilgili suç duyurusu hakkında henüz cevap gelmedi.

İzmir Kadın Platformu Elif Kaya ile dayanışma için Adliye Sarayı önündeydi. Kadınlar Şakran cezaevindeki “keyfi uygulamaları, cinsel saldırı ve tacizleri” bir açıklamayla protesto etti.

“İnce arama adı altında tutuklu ve hükümlülere dayatılan çıplak arama insanlık onuruna aykırı bir muameledir. Çıplak arama işkencedir. Hapishanelerde, gözaltılarda kadın bedenine yönelik her türlü şiddet, taciz ve çıplak arama işkencesi son bulmalıdır.¨

“Elif, 11 Eylül’de de destek bekliyor”

Duruşmanın bitiminde, adliye önünde bekleyenler Kaya’yı uğurlarken Elif Kaya’nın avukatlarından Rıza Yalçınkoçak “Elif maruz kaldığı işkenceyi ayrıntılarıyla anlattı,” dedi

” ‘Yargılanması gereken ben değilim, bana işkence yapanlardır’ dedi. 11 Eylül’de de desteğinizi istiyor.¨

Elif Kaya’nın ablası Aysel Kaya da “İşkenceye uğrayan sadece benim kardeşim değil” dedi.

“Pozantı’da, Şakran’da çocuklar ve kadınlar sistematik olarak işkenceye uğruyor. Biz sadece Elif’in uğradığı işkencenin değil, o çocukların da maruz kaldığı işkencenin takipçisi olmalıyız.”

Ne olmuştu?

Cumhuriyet Halk Partisi Cezaevi İnceleme ve İzleme Komisyonu’nun Şakran Kadın Cezaevi Ziyareti’ne İlişkin Raporu’nda Elif Kaya karşı karşıya kaldığı çıplak aramayla ilgili şu bilgiler yer alıyor:

“Girişte kendisine çıplak arama dayatılıyor. Çıplak aramaya karşı koyduğunda ise ‘Peki o zaman müdahale ekibi gelecek Elif’ diyorlar kendisine. 15 kişilik müdahale ekibi geliyor. Elif bu durumu şu sözlerle anlatıyor; ‘Hayatımda onurum hiç bu kadar kırılmamıştı. Ve bu kadar onurumun kırılacağı ve benliğimin zedeleneceği bir muamele görmeyi düşünmüyordum.

“O kadar kalabalıklardı ki, bir darp herhangi bir iz gibi bir şey yok ama 30 tane el vardı üzerimde. Çıplak arandım ve bu çok ağırıma gitti’ demiştir ve Elif yaşadıklarını güçlükle anlatmış ve Komisyonumuz da Elif’in psikolojisinin son derece bozuk bulmuştu.” (AS/BK)

Ahmet Saymadi
03 Eylül 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız;bianet.org