Milliyet: Polisin biber gazı kalp krizi geçirtti

Gezi Parkı protestoları sırasında, Tarlabaşı’nda polisin attığı gaz bombasına maruz kalan seyyar satıcı Yılmaz Kurban (78), 2,5 aydır yaşam mücadelesi veriyor.

biber gazı

İstiklal Caddesi üzerindeki Hüseyin Ağa Camii civarında seyyar satıcılık yapan Kurban, akşamüstü evine gitmek üzere yola çıktı. Tarlabaşı çevresinde tespih satarak para kazanan Yılmaz Kurban, iddiaya göre, 11 Haziran’da Gezi Parkı protestolarına müdahale eden polisin attığı gaz bombaları arasında kaldı.

Eşi ekmek istedi

İddiaya göre, eve gitmeden önce bir kahvehanede oturan Yılmaz Kurban, eşi Gül Kurban’a telefon açarak, bir saat içinde evde olacağını, bir şeye ihtiyacı olup olmadığını sordu. Gül Kurban eşine, bakkaldan bir ekmek almasını söyledi. Kahvehanedeki arkadaşları, polisin protestoculara müdahale ettiğini, bir süre bekledikten sonra yola çıkmasının daha iyi olacağını belirtti. Ancak yaşlı seyyar satıcı, ara sokaklardan gittiği takdirde başına bir şey gelmeyeceğini düşünerek, sokağa çıktı. Bu sırada, Beyoğlu Kilit Sokak’ta polisin attığı gaz bombalarından etkilenen Kurban, kalp krizi geçirerek yere yığıldı.

Yoğun bakımda

Kurban, olaylar yatıştıktan sonra yerde yattığı sokağa gelen ambulans ile önce Taksim İlkyardım Hastanesi’ne götürüldü. Tespih satıcısı, burada acil serviste tedavi gördükten sonra, Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edildi. Ailesi, Yılmaz Kurban’ın, kalp krizi geçirdiği 11 Haziran’dan beri bilinci kapalı bir şekilde, 2,5 aydır yoğun bakım servisinde komada olduğunu söyledi. Kurban ailesinin avukatı Kemal Toraman, kamera kayıtlarının incelenmesi ve görgü tanıklarının dinlenmesi için savcılığa suç duyurusunda bulunduklarını belirtti.

Burcu Karakaş
02 Eylül 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız;milliyet.com.tr