Etha: Gezi’den Lice’ye barış kazanacak

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) 2. Bölge Meclisi “Gezi’den Lice’ye Adil, Onurlu, Demokratik bir Barış” şiarıyla şölen düzenledi.

Halkların Demokratik Kongresi’nin (HDK) “Gezi’den Lice’ye Adil, Onurlu, Demokratik Bir Barış” sloganıyla düzenlediği barış şöleni Eyüp Veysel Karani Camii yanındaki meydanda yapıldı. Şölen Gezi’de, Lice’de ve Ortaddoğu’da yaşamını yitirenler anısına yapılan yapılan saygı duruşu ile başladı.

Şölen’in yapıldığı alana Gezi’de ve Lice’de yaşamını yitirenler anısına anıt mezar kuruldu, kurulan anıt mezara yaşamını yitirenlerin fotoğraflar konularak mumlar yakıldı.

Yapılan Şölen’de ilk olarak HDK 2. Bölge Meclisi adına Fatma İnce konuşma yaptı. “Artık hiçbir şey eskisi gibi olamayacak, Gezi’de AKP faşizmine karşı geliştirilen direniş 29 Haziran Lice direnişiyle farklı bir boyut kazandı” diyen İnce, Lice’de Kürt halkının karakol inşaatına yönelik isyanına ve Medeni Yıldırım’ın katledilmesine Türk halkının ses verdiğini hatırlattı.

“Diren Lice Taksim seninle” sloganını da hatırlatan İnce sözlerine şöyle devam etti: “Gezi direnişi milliyetçiliğin yarattığı körlüğün yok edilmesi, önyargıların aşılması, halklarımızın kucaklaşma ortamının yaratılması anlamında çok önemli bir eşik noktası oldu.”

Bütün Ortadoğu coğrafyasında barışın yaşam bulmasının çok büyük önem taşıdığını, Ortadoğu halklarının emperyalist güçlerin güdümünde büyük katliamlara maruz kaldığını belirten İnce, “AKP destekli El Nusra çeteleri Kürt halkını hedef almakta, çoluk çocuk demeden buldukları her fırsatta Kürtleri katletmektedir. Bu saldırıların amacı PYD’nin yarattığı üçüncü çizgiyi yok etmek, Ortadoğu’da halkların demokratik birliğinin inşasına izin vermemektir” dedi.

Doğru siyasi tutum ve doğru mücadele tarzı ile savaş ve katliamların durdurabileceğini vurgulayan İnce son olarak “1 Eylül Dünya Barış Günü’nde Türkiye’nin her yerinde sokağa çıkalım, Gezi’nin ve Lice’nin isyanını birleştirelim” şeklinde konuştu.

Şölende bir konuşma yapan İstanbul Bağımsız Milletvekili ve HDK Yürütme Kurulu üyesi Levent Tüzel “Türkiye’nin çeşitli mezheplerinden dinlerinden, halklarından insanlarla 1 Eylül günü sokaklarda el ele vererek sesimizi en çok yükselteceğimiz bir zamandan geçiyoruz. Yanı başımızda Ortadoğu coğrafyasında çok sık katliam haberleri aldık, El Nusra çeteleri Kürtleri kadın, çocuk demeden katliamdan geçirdi”diye belirtti.

Tüzel “AKP Hükümeti ve Türkiye’nin egemenleri, başta Tayip Erdoğan uzun süredir rüyasını gördüğü bir Suriye’ye müdahaleyi, işgal operasyonlarını yakında görecek. Biz AKP Hükümetinin ne yapmak istediğini anlıyoruz, Başbakan Şam’da cuma namazı kılmak istiyor, uzun süredir suriye gündemine müdahale eden emperyalistlerle birlikte hareket ediyor” dedi.

Tüzel sözlerine şöyle devam etti:”HDK’nin Türkiye halklarına mesajı gelin hep birlikte emperyalist planları bozmak için, onun Ortadoğu’da taşeronluğuna soyunmuş iktidarların bu emellerine son vermek için biz el ele verelim ve 1 Eylül’de alanlara çıkalım.”

Leven Tüzel’in konuşmasının ardından sanatçılar Nurettin Güleç, Pınar Aydınlar, Hasan Ali ve Koma Renas’ın ezgileri ile yüzlerce kişi halaya durdu. Şölende sık sık “Biji bıratıya gelan”, “Yaşasın hakların kardeşliği”, “Biji berxwadana Rojava”, “Biji Berxwadana YPG” sloganları atıldı.

30 Ağustos 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; etha.com.tr