Etha: Kürkçü “Gezinin yeni dalgası mayalanıyor”

HDK 1. Bölge Meclisi’nin Maltepe Sahili’nde gerçekleştirdiği barış şöleninde konuşan Kürkçü, Gezi’nin ikinci dalgasının Türkiye’nin her tarafında mayalandığını söyledi.

ertugrul-kurkcu

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) 1. Bölge Meclisi Maltepe Sahil’de HDK Milletvekilleri Sebahat Tuncel ve Ertuğrul Kürkçü’nün katılımıyla barış şöleni gerçekleştirdi.

Maltepe Gezi Parkı’nda düzenlenen şölen alanına “Savaş değil barış, ölüm değil yaşam”, “Suriye’ye emperyalist müdahaleye hayır”, “Emek, demokrasi, eşitlik ve barış için Gezi’den Lice’ye birlikte yürüyoruz”, “Gezi ruhuyla Rojava devrimini selamlıyoruz” pankartları asıldı.

Etkinlikte HDK 1. Bölge Meclisi adına Zuhal Tuncel bir konuşma yaptı. Tuncel, Suriye’ye yönelik müdahale hazırlıklarına değinerek, “Dünyanın muktedirlerinin ve AKP Hükümeti’nin kirli hesapları uğruna yüzlerce insanın katledilmesine dur demek için, Rojava’yı rahat bırakın demek bugün bir insanlık görevidir” dedi.

Barış mücadelesinde yaşamını yitirenler anısına yapılan saygı duruşunun ardından Grup Çima sahne aldı. Grup Çima’nın ardından söz alan HDK Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, HDK’nin Türkiye’nin bütün ezilenlerini, bütün dışlananlarını ve bütün horlananlarını bir araya getireceğini söyledi.

Kürkçü konuşmasının devamında “Türkiye’yi bir mezar sessizliği altında sözüm ona huzura barışa kavuşturacaklarını sananlara Gezi’den gürleyen seslerle karşılık verdiniz. Bu ses artık hiç susmayacak. Barış ve kardeşlik elde edilene kadar, demokrasi, eşiklik elde edilene kadar bu ses susmayacak. Bu sesleri birbirine bakar dinler hale getirebilmek için HDK var. Halkların hizmetinde, onların tepesinde değil. Onlara ayar vermez, onlara hizmet eder” dedi.

Gezinin ikinci dalgasının Türkiye’nin her tarafında mayalandığını belirten Kürtçü, “AKP’nin yöneticileri başta Başbakan olmak üzere boşuna mezarlıkta ıslık çalarak kendi korkularını bastırmaya çalışmasınlar. Artık direnişin yolu, özgürlüğün yolu açıldı” diye konuştu.

Barışın kapitalizme yüzümüzü dönerek gelmeyeceğini ifade eden Kürkçü, “Asla ve asla milliyetçilikle uzlaşarak kendimize bir yol bulamayacağımızı biliyoruz. Asla ve asla diktatörlük arayışı içerisinde kendimize bir yol bulamayacağımızı biliyoruz. Asla ve asla kendimizi kendi sınırlarımız içerisine kapatarak kendimize özgürlük yolu çizemeyeceğimizi, bütün dünyanın tamamını kapsayan özgürlük düşüncesini öteki halklar ile beraber paylaşmadıkça bir yol bulamayacağımızı biliyoruz” şeklinde konuştu.

Suriye’ye yönelik savaş hazırlıklarına değinen Kürkçü, “Arap halklarının üzerine Suriye’nin üzerine bombalar yağdırarak bize özgür olabileceğimizi söyleyen ahlaksızları, yalancıları başımızdan defetmedikçe asla ve asla ne özgür ve barış içerisinde olabiliriz” dedi.

Kürtçü’nün ardından söz alan HDK Milletvekili Sebahat Tuncel, ne dünyada barışın olduğunu ne de ülkemizde barışın olduğunu söyledi. Barışın gelmesi için birlikte mücadele ettiklerini ifade eden Tuncel, “O açıdan bu yıl her zamankinden daha görkemli, her zamankinden daha coşkulu, her zamankinden dana gür sesimizle sokakta olacağız. Her yerde sokakta olacağız” dedi.

Barış ve çözüm istediklerini söyleyen Tuncel, “Egemenlerin barışı ile bizim barış aynı değil. O yüzden barış olacaksa bizim barışımız olmalı. Egemenlerin barışı değil diyerek mücadelemizi yükseltme kararlılığını her fırsatta söyledik. HDK olarak üzerimize düşen bu sorumluluğu, halklarımızın özlemini duyduğu eşitlikçi, özgürlükçü, adil ve demokratik bir barışı inşa edene kadar mücadelemize devam edeceğiz” diye konuştu.

Halkların eşitlik, özgürlük ve demokrasi istediğini vurgulayan Tuncel, “Bunun bedeli ne olursa olsun ödemeye hazırız” dedi. Türkiye’nin savaşa germesini istemediklerini söyleyen Tuncel, “Türkiye’nin ne işi var Suriye’de, Türkiye’nin ne işi var Rojava’da” diye sordu.

Tuncel’in konuşmasının ardından etkinlik Koma Sarya ve Ferhat Tunç’un söylediği Kürtçe ve Türkçe türküler ile sona erdi.

30 Ağustos 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; etha.com.tr