Radikal: ‘Berfo Ana’ anıtı yükseliyor

Kaybedilen oğulların ve kızların analarının yaşadığı acıların simgesi haline gelen ‘Berfo Ana’ adını Çankaya’da yaşatmak için Berfo Ana Parkı’nın temelini atan Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık, parka dikilecek Berfo Ana Anıtı’nı, Heykeltıraş Metin Yurdanur’un atölyesinde inceledi.

berfo ana

Bu yıl Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında temeli Başkan Bülent Tanık tarafından atılan ve yapımına başlanan Berfo Ana Parkı, bünyesindeki anıtla Berfo Ana’yı unutulmayacak bir simge haline getirecek. Berfo Ana Anıtı’nı şekillendiren Heykeltraş Metin Yurdanur’u atölyedeki çalışmaları sırasında ziyaret eden Tanık, kayıp ailelerinin sembolü haline gelen Berfo Ana’yı unutturmayacak heykelin çok anlamlı olduğunu ifade etti. Berfo Ana”nın mücadelesini Çankaya’da yaşatacak olmanın buruk mutluluğunu yaşadıklarını belirten Tanık, “Çocukların kendi diktikleri fidanların ağaca dönüştüğü 18 bin metrekarelik alanda, koşup oynayacakları şen kahkahalarının yükseleceği bu parkla Berfo Ana ölümsüzleşecek” dedi.

Çankaya Belediyesi tarafından yapımı süren Berfo Ana Parkı, 12 Eylül darbesinin ardından oğlu Cemil Kırbayır’ı kaybeden ve cesedine dahi ulaşamayan 105 yıllık hayatının 30 yılını oğlunun acısıyla geçiren Berfo Kırbayır ve kayıp annelerini simgeliyor.

(DHA)
27 Ağustos 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız;radikal.com.tr