Sendika.org: Alakır direniyor

Geçtiğimiz günlerde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkililerince Büyükalan köyünde yapılamayan ÇED toplantısı sonrasında, Alakır’ı çevre ve su hakkını savunanlar bu seferde Antalya Valiliği önündeydi

alakır

Alakır Nehri Kardeşliği’nin çağrısı ile bugün saat 13.00’a Cumhuriyet meydanında toplanan çevre ve su hakkı savunucuları, bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamayı Alakır sakinlerinden Tuğba Günal’ın okuduğu basın açıklamasında 3 acil talebe vurgu yapıldı.

“1-Alakır vadisinde hali hazırda bitmiş ve faaliyette 4 adet HES’in üzerine yapılması planlanan 4 adet daha HES projelerinin tamamen iptal edilmesi.

2- Vadinin1.derecede doğal SİT alanı özellikleri taşıdığına dair mahkemece atanmış bilirkişi raporları dikkate alınarak derhal koruma altına alınması.

3- 22 Ağustos 2013 tarihinde Büyükalan köyünde Alakır 1 ve Alakır 2 HES için duyurusu yapılan, ancak projelere halkın tepkisi nedeniyle gerçekleştirilemeyen “halkın katılımı” toplantısı sonrası halktan kaçırılan toplantı tutanaklarının halka teslim edilmesi ve bu tutanakları halktan kaçıran görevliler hakkında derhal soruşturma açılması.”

HES mağduru Manavgat Ahmetler köyü sakinleri de eyleme destek verdi. Ahmetler köyünden Mustafa Koç yaptığı konuşmada, kendilerinin hiçbir bilgisi olmadan köylerinin bulunduğu 400 metre derinliğinde doğa harikası vadilerine HES yapılmak istendiğini ifade ederken, Alakır’la burada birleşmelerinden mutlu olduklarını söyledi. Eyleme katılanlar sık sık “HES yapma boşuna yıkacağız başına”, “Alakır özgürdür özgür akacak” sloganları attılar.

Tuğba Günal, Nuray Erçağan ve Bilgi Üke’den oluşan temsilciler heyeti Vali yardımcısı Gülihsan Yiğit ile görüşmeye Valilik binasına girdiler. Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Yusuf Kadı, Orman Bölge Müdürlüğü ve İl Özel İdaresi yetkililerinin de hazır bulunduğu toplantı sonrası, heyet adına açıklama yapan Nuray Erçağan, taleplerini ve toplanan 20.000’i aşkın imzayı Valiliğe ilettiklerini söyleyerek mücadele kararlılıklarının altını çizdi.

27 Ağustos 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız;sendika.org