Bianet: Taksim hastanesindeki yaralılar anlattı

Gezi Parkı’ndaki polis saldırısında Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde müşahade altındaki duvarın altında kalan, çukura düşen, kafasını kaldırma çarpan, travma geçirenler anlattı.

taksimhastane1

Gezi Parkı’ndaki sabaha karşı yapılan polis müdahalesi nedeniyle yaralılar var. Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde sabahki müdahale nedeniyle 17 yaralı olduğu belirtildi. CHP vekili Tanrıkulu bu sayınının 30′a yükseldiğini söyledi.

Acil servisinde müşahede odasında yaralılar bianet’e konuştu.

Gezi Parkı’nda yıkılan duvarın altında kalan Atacan Şimşek’in köprücük kemiği kırıldı, ayağına ve yüzüne dikişi atıldı.

“Müdahale başlayınca kaçmak isterken yüzünüzü Divan Oteli’ne döndüğünüz yerdeki bir merdiven var oraya doğru koştuk. Sütundan yukarı çıkıp saldırıdan kaçmaya çalışacaktık. Merdiven çürüdüğü için çöktü ve altında kaldık. Zaten 4-5 kişiydik, yanımızda 55 yaşlarında tekerlekli sandalyeli bir erkek de vardı. Ambulans çağırmıştık, slogan dahi atamayacak durumdaydık. Polis tekrardan gaz atmaya başladı, sekiz kere gaz attı. Bir arkadaşın gaz bombası gözünün altına geldi.”

taksimhastane2Tuğcan Kebaboğlu’nun astımı olduğu için yoğun gazın ardından yere düşerek kafasını kaldırım çarptı; gözü morardı.

İsmini vermek istemeyen bir erkek, gazdan kaçarken şantiye alanındaki çukura düştü. Çukura düşerken iki kolu ters döndüğü için iki kolu birden kırıldı.

Mehdi Farakani de tazyikli su nedeniyle beyin travması geçirdi; şimdi durumu iyi.

CHP milletvekili Sezgin Tanrıkulu, hastane önünde yaptığı açıklamada, Ahmet Şık yaralandığında yakınında olduğunu söyledi. Şık’ın tomografisi çekildiğini ve kafasına dikiş atıldığını, durumunun iyi olduğunu ifade etti.

Tanrıkulu, hastanede 30 kişinin ayakta tedavi edildiğini, iki kişinin ise kafa travması nedeniyle hastaneye yatırıldığını açıkladı.

Şişli Etfal Hastanesi’nden bianet’e konuşan bir doktor, “Bize özellikle Divan Oteli önüne doktor istendiği yönünde çağrı geliyor ancak ambulansların geçişine izin verilmiyor” dedi.

Polis saldırısının ardından Şişli Etfal Hastanesi’ne giden iki kişi ayakta tedavi olup çıktı. Hastanede ayrıca ağır kafa travması geçiren bir kişi var. Diğer başvuranların hepsi gazdan etkilenenler, içlerinden birinin durumu ağır.

Bu sabaha karşı yapılan saldırıda yaralananlardan öğretmen Gönül Özgüven taburcu edildi, bacağı kırılan Erdem Kibuk ameliyat olacak. (NV)

Nilay Vardar
31 Mayıs 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; bianet.org