Bianet: Gezi Parkı eylemcileri polis baskınını anlatıyor

Gezi Parkı’ndaki müdahaleyi anlatan bir kişi, yere oturup birbirlerine kenetlendikleri sırada müdahale edildiğini anlattı. Yapıcı, çadırları eylemcilerin değil polisin yaktığını söyledi.

Gezi Parkı’ndaki polis müdahalesiyle ilgili açıklama yapan grup “Buradayız, gitmiyoruz” dedi.

Saat 5′teki polis müdahalesinin ardından çadırlar yeniden kuruldu. BDP milletvekili Sırrı Süreyya Önder, CHP Genel Başkanı Yardımcısı Gürsel Tekin, milletvekili Umut Oran ve birçok sanatçı da alanda. Sabah Önder’in müdahalesiyle duran yıkım yeniden başlamadı.

Greenpeace Enerji Kampanyası Sorumlusu Cenk Levi gözaltına alındı. Polis bir ağaca sarılarak yıkımı engellemek isteyen protestocu Hazar Berk Büyüktunca’yı da döverek ağaçtan uzaklaştırdı. Büyüktunca, ameliyata alındı.

“Göz gözü görmüyordu”

gezi-eylemcileri1

Gece çadırda kalan bir kişi olayı şöyle anlattı:

“Uyuyorduk. Nöbetçiler gelip ‘polisler geliyor’ dedi. Ne yapacağımızı bilemedik. Hepimiz yere oturup birbirimizin koluna girip kenetlendik. Bir anda polisler üstümüze gaz bombası atmaya başladı. Bende gaz maskesi olmasına rağmen bir süre sonra dayanılmaz hale geldi. 70 metre önümü göremeden ilerledim. Hepimiz bir süre sonra Şişli tarafına doğru ilerledik. Polis bizi püskürttükten sonra önce tepeden gaz atmaya başladı. Sonra yaklaşarak devam etti. Bir yandan da tomalar su sıkıyordu. 45 dakika bu şekilde devam etti. Biz uzaktan bakınca parkan simsiyah bir duman gördük. Sivil polisler o sırada çadırları yakmış.”

“Çadırları polis yaktı”

gezi-eylemcileri2

Mimarlar Odası’ndan Mücella Yapıcı, grup adına yaptığı basın açıklamasında bazı medya organlarında çadırları eylemcilerin yaktığı iddiasının doğru olmadığını belirtti.

”Sayın büyük yetkili dün buyurdu. ‘Ben karar verdim orası kalkacak’ dedi ve saat beşte ezan vakti, kurtlar kuşlar uyanmadan buraya gazla müdahale edildi. Bütün kuralları, evrensel her türlü hukuku, kendi inandığı kitabın da kurallarını çiğnedi. O yetkili iyi bilsin biz buradayız ve biz de kararlıyız. Burası artık sadece gezi parkı değil Türkiye’nin nefes alma yeridir. Gelin nefesinizi nefesimize katın.”

Saat 12:30′da açık forum ile devam edecek eyleme destek çağrısı yapılıyor. (NV)

* Video: Bimen Zartar

Nilay Vardar
30 Mayıs 2013

Haberin kaynağı için tıklayınız; bianet.org