Bianet: Gezi Parkı’nda polisin yaraladığı protestocu ameliyat oldu

Eylemcilerin kaldığı Gezi Parkı’na bu sabah yapılan şafak baskınında, polis Hazar Berk Büyüktunca’yı döverek yaraladı. Emek protestosuna katıldığı için hakkında dava da açılmış olan Büyüktunca ameliyat oldu, durumu iyi.

gezi-agac

Gezi Parkı protestosuna katılan Hazar Berk Büyüktunca bu sabah polisin müdahalesi sırasında vücuduna atılan tekmeyle ağır yaralandı.

İstanbul Üniversitesi Arkeoloji Bölümü öğrencisi 23 yaşındaki Büyüktunca, Şişli Etfal Hastanesi’nde ameliyat oldu.

Ameliyatı iyi geçen Büyüktunca servise alındı.

Şişli Etfal Hastanesi’ndeki doktoru, bianet’e yaptığı açıklamada, yaralanmanın darp sonucu olduğunun altını çizdi.

Hastanede yanında bulunan arkadaşı Ece Gidiş de Büyüktunca’nın müdahale sırasında gaz bombası atılırken ağaca sarıldığını, polislerin de onu ağır şekilde darp ettiğini söyledi.

Büyüktunca vücuduna aldığı darbelerin yanı sıra kulağından ve başından da yaralı.

Emek protestosundan da davalık

Emek Sineması’nın yıkımının durdurulması için düzenlenen gösteride gözaltına alınan Büyüktunca’ya, Özgür İpekMehmet Ferit Aka ve İstanbul Film Festivali’nde FIPRESCI jüri üyesi olarak görev yapan sinema yazarı Berke Göl ile birlikte, altı yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılmıştı.

Dördü de Türk Ceza Kanunu’nun memura mukavemetle ilgili 265. maddesine ve 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefetle suçlanıyor.

7 Nisan 2013’te Emek Sineması’nın yıkımının durdurulması talebiyle düzenlenen gösteride polis, sinemanın sokağına girmek isteyen göstericilere gaz ve tazyikli suyla saldırmıştı. (AS)

Ayça Söylemez
30 Mayıs 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; bianet.org