Etha: Gezi ve Lice’de yaşamını yitirenler anıldı

HDK Ataşehir İlçe Meclisi, Gezi direnişi ile Lice’de yaşamını yitirenleri andı, halkı, direniş ruhunu sürdürmek için örgütlenmeye çağırdı.

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Ataşehir İlçe Meclisi, Gezi direnişinde ve Lice’de yaşamını yitirenleri anmak için yürüyüş yaptı.

Karakol durağında toplanan HDK üyeleri, Mehmet Ayvalıtaş, Ethem Sarısülük, Ali İsmail Korkmaz ve Abdullah Cömert ile Lice’de asker tarafından vurulan Medeni Yıldırım’ın fotoğraflarının olduğu, “Her yer Taksim her yer direniş. Şehitlerimizin hesabını soracağız” yazılı pankart açtı.

1 Mayıs Mahallesi merkezine kadar yürüyen HDK üyeleri, “Her yer Taksim her yer direniş”, “Gezi şehitleri ölümsüzdür”, “Yaşasın halkların kardeşliği”, “Bıji berxwadana Rojava” sloganlarını attı. Eyleme Mücadele Birliği Platformu ve Alınteri de destek verdi.

Açıklama öncesi, Gezi direnişi sırasında yaşanan trafik kazasında yaşamını yitiren Mehmet Ayvalıtaş başta olmak üzere Gezi ve Lice’de yaşamını yitirenler için saygı duruşu yapıldı.

HDK adına açıklama yapan Yeliz Vergili, Gezi Parkı’nda başlayan direnişin “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiç birimiz” şiarı üzerinden kolektif bir ruh kazandığını ifade etti. Direnişte kazanımın da bedelin de ortaklaştığını vurgulayan Vergili, ezilen halkların Başbakan Erdoğan ve AKP hükümetinin baskılarına, emek düşmanı dayatmalarına “Artık yeter- edî besê” dediğini belirtti.

Lice’de karakol yapımına karşı çıkan halkın üzerine ateş eden askerlerin Medeni Yıldırım’ı öldürdüğünü hatırlatan Vergili, “Gezi’den Lice’ye şehitlerimizi asla unutmayacağız. Katledenler bilmelidir ki, onlar, zindanlarda, okullarda, alanlarda sıra neferi olarak yanımızda.”

Halkı, Gezi ile ortaya çıkan direniş ruhunu mahallelerde meclislerde, sendikalarda, derneklerde ve HDK’de örgütlenerek büyütmeye ve sürdürmeye çağıran Vergili, “Bugünümüze, geleceğimize sahip çıkacağımızı dosta düşmana bildiriyoruz” dedi.

Vergili, 1 Mayıs Mahallesi’nde çetelerin uyuşturucu satmasına ve bunu engelleyen devrimcilere yönelik saldırılara karşı ortak mücadeleyi sürdüreceklerini söyledi, mahalle halkını sessiz kalmamaya çağırdı.

24 Ağustos 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; etha.com.tr