Etha: ‘Çarşı’yı satın alacak para bulunamadı’

Çapulcu Gençlik Yaz Kampı’nda konuşan Çarşı Halkın Takımı editörü Orçun Masatçı, Çarşı’ya dönük para cezalarına ilişkin, “Parayı Lidyalılar buldu ancak Çarşı’yı satın alacak para bulunamadı” dedi.

carsi

Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu’nun (SGDF) düzenlediği Çapulcu Gençlik Yaz Kampı’nda Çarşı Halkın Takımı editörü Orçun Masatçı’nın katılımıyla taraftar paneli gerçekleştirildi.

Birçok taraftar grubunun ya amigosu ya da derneği olduğunu kaydeden Masatçı, Çarşı’nın ise yapısı gereği herhangi bir alana ya da derneğe bağlı kalmadan halkın takımı olduğunu belirtti.

Masatçı, Çarşı’nın bu yapısından ötürü çok sayıda farklı grubun olduğunu kaydederek, “Mesela kapalı tribünün alt kısmında yer alan Karagümrük grubu genelde ırkçı, nefret söylemi içeren, cinsiyetçi, homofobik sloganları atan gruptur. Bu durum bütün Çarşı’ya yansıtılmaya çalışılıyor” şeklinde konuştu.

Masatçı, “Halkın takımı 31 Mayıs’ta da halkın yanında yer aldı. Çarşı Uğur Kaymaz, Hrant Dink, Van depremi, ölüm oruçları gibi belli başlı gündemlerde de halkın yanında yerini almıştı” dedi.

Masatçı, Gezi direnişinin ardından Çarşı’nın çok büyük para cezalarına çarptırıldığını ancak Çarşı üyelerinin kendi aralarında para toplayarak bu cezaları kapattıklarını vurguladı, “Parayı Lidyalılar buldu ancak Çarşı’yı satın alacak para bulunamadı” sözünü hatırlattı.

Masatçı endüstriyel futbola ilişkin bir soruya ise, “Çarşı hiçbir zaman endüstriyel futbolun bir parçası olmamıştır. Beşiktaş’ın kayyuma gitmesi bile söz konusuydu. Gitsin bizce” cevabını verdi.

Beşiktaş kulübünün Kasımpaşa’da oynanacak maçlarda “Herhangi bir siyasi slogan atılmaması” şeklindeki yasaklarına ise Masatçı, “Bunun herhangi bir geçerliliği yoktur” yorumunu yaptı.

24 Ağustos 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; etha.com.tr