Hürriyet: Ali İsmail’in annesinin o görüntülerden haberi yok

Eskişehir’de Gezi eylemleri sırasında feci şekilde dövülen ve sonrasında kaldırıldığı hastanede günler sonra ölen Ali İsmail Korkmaz’ın sopalı saldırıya uğradığı anın görüntüleri anne ve babasına gösterilmiyor. Ağabey Gürkan Korkmaz, “Son görüntüleri izleyemedim, bir kısmına baktım açtım ama tamamlayamadım. Şimdi nasıl uyku girer gözümüze, nasıl dayanır yürek bu görüntüleri izlemeye. Annem görmesin, bilmesin. İnanmıyordu öldüğüne” dedi.

aliismail-aile

Hatay’ın Ekinci İlçesi’nde yaşayan Korkmaz ailesinin evinin kapısı herkese açık. Her geleni Ali İsmail’in arkadaşı olarak görüyorlar. Yaşadıkları süreci paylaşmaktan çekinmiyorlar. Günler, haftalar geçse de ne onların içine düşen ateş azalıyor ne de aileyi ziyaret edenler.

”ANNEMİN GÖRÜNTÜLERDEN HABERİ YOK”

Radikal Gazetesi’nden Serdar Korucu’nun haberine göre, ağabey Gürkan Korkmaz’ın evi ziyaret edenlerden tek bir ricası oluyor: Görüntülerle ilgili konuşulmaması.
Korkmaz kapıdan girenlerin kulağına fısıldayarak “Anne ve babamın görüntülerden haberi yok. İzletmedim ve izlettirmeyeceğim de. Lütfen konuyu açmayın” diye uyarıyor.
Kız kardeşleri ve misafirlerinin acıları gözyaşlarına dönüşse de onları ayakta tutan tek şey oğullarının kendilerini ağlarken görmek istemeyeceğini bilmeleri.

Anne Emel Korkmaz gözleri yaşaranları hep aynı şekilde uyarıyor, “Ali bizi ağlarken görmek istemezdi” diye.

KUZENİ HER GÜN ALİ’Yİ RÜYASINDA GÖRÜYOR 

Baba Şahap Korkmaz ise Ali İsmail’in öldürülmesi üzerine kuzeninin her gece gördüğü rüyayı anlatıyor: “ Almanya ’da Ali İsmail’den bir yaş küçük dayısının oğlu her gün rüyasında Ali’yi görüyor. Diyormuş ki ‘Git annemin elini öp, ben çok sıkılıyorum onlar ağlıyor diye.’ İnsanın tüyleri ürperiyor.”

‘ONU YAPANIN ÇOCUĞU YOK MU?’

Anne Emel Korkmaz bu acıyı kimsenin yaşamasını istemediğini söylüyor, kendilerine bunu yaşatanların bile: “Evlatlarından bulsun diyemem onlara. Öyle bir şey söyleyemem asla.”

Anne Korkmaz, oğlunun karıncaya bile zarar vermediğini söylerken, babası ise bir yılanı bile öldürürken Ali İsmail’in kendisine engel olmaya çalıştığı anısını anlatıyor: “Baba neden öldürüyorsun yılanı, serbest bırak gitsin dedi, yılanın bile öldürülmesine karşıydı ama ona kıydılar. 35 gün dayandı Ali’m. İlk 20-25 gün gözleri açıktı. Duyuyor, hissediyordu. Bir ameliyat geçirdi. Sonra Yanına gittiğimde kötü bir şey hissettim. Yanında doktor yoktu sadece bir hemşire vardı. Oğlumun iyi görünmediğini söyledim, ‘Bir sorun olursa doktoru çağırırız’ dediler. O hafta vefat etti.”

Baba Korkmaz, daha sonra sözü mahkemede “Biz devletin polisine yardım ettik” diye savunma yapan ‘sivil zanlılara’ getiriyor: “37 günün sonunda, hayatını kaybettiğinde ayağı hâlâ mordu. Çelme takılan ayağının morluğu geçmemişti. Onu yapanın çocuğu yok mu?”

Görüntüleri anne ve babasına göstermeyen, kendisi avukat olan ağabey Gürkan Korkmaz ise geç saatlere kadar kardeşiyle ilgili sosyal medyada yazılanları takip ediyor, kendisi de Twitter ’da yazıyor.

Korkmaz şunları söylüyor:

‘SON GÖRÜNTÜLERİ AÇTIM AMA TAMAMINI İZLEYEMEDİM’

“Şimdi nasıl uyku girer gözümüze, nasıl dayanır yürek bu görüntüleri izlemeye. Annem görmesin, bilmesin. İnanmıyordu öldüğüne. Son görüntüleri izleyemedim, bir kısmına baktım açtım ama tamamlayamadım. Okuduğum, duyduğum yönüyle söyleyebilirim ki bu insanlık dışı.”

‘GÖRÜNTÜLER GÖSTERİYOR Kİ ARKADAŞLARI YAPMAMIŞ’

Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna’nın “Kendi arkadaşlarına bile zarar verip ‘polis yaptı’ süsüne büründürmeye çalışıyorlar” açıklamasına da atıfta bulunan Korkmaz, “Görüntüler gösteriyor ki arkadaşları yapmamış, işin içinde polis var, organize bir suç işlenmiş, bu eylemlerin içinde vatandaşların yönlendirilmesiyle darp edilmiş.”

24 Ağustos 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; hurriyet.com.tr