Birgün: Kamu emekçisinin hak yürüyüşü Roboski ve Gezi’yi kucakladı

kesk-roboski-gezi

KESK’in toplusözleşme rezaleti için Ankara’ya başlattığı yürüyüşler Roboski, Hopa, Edirne ve Manisa’dan start aldı. Yürüyüş kolları ölenlerin adını taşıyor. Gezi’nin 5 fidanı, Roboski katliamı, Hopa’nın Metin Hocası, Lice’nin Medeni Yıldırım’ı anılıyor. Her ilde forum yapılacak.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu, hükümet ile Memur-Sen’in diğer konfederasyonları dışlayarak imzaladığı ‘sefalet’ toplusözleşmesine karşı Türkiye’nin dört bir yanından başkent Ankara’ya doğru yürüyüşe geçti. Hükümetin kamuda işçi ve memur toplusözleşmelerinde kendisine yakın olan konfederasyonlarla anlaşıp, hakkaniyetli bir müzakere süreci yürütmeksizin vardığı anlaşmaların, haziran direnişlerinin ardından ortaya çıktığına dikkat çeken KESK üyeleri, bu yöndeki tespitlerine uygun biçimde, eylemlerinde  Haziran direnişine köprü kurdular.

4 KOLDAN BAŞLADI
Manisa, Edirne, Roboski ve Hopa’dan start alan yürüyüşlerde, her bir yürüyüş koluna polis tarafından öldürülen direnişçilerin isimleri verildi.

Edirne’den yola çıkan “Mehmet Ayvalıtaş ve Ali İsmail Korkmaz yürüyüş kolu” önce bu kentte, ardından Tekirdağ’da eylem yaptı. THY’de süren grevi ziyaret eden yürüyüş kolu, akşam saatlerinde İstanbul’a geçti. Manisa’dan yürüyüşe start veren “Ethem Sarısülük ve Medeni Yıldırım yürüyüş kolu” İzmir’e geçti.

“Bedran Orhan Encü, Abdullah Cömert yürüyüş kolu” Roboski’den (Uludere) yürüyüşe başladı. KESK Başkanı Lami Özgen de bu kol içerisinde yer aldı. Bu yürüyüş kolu dün Şırnak ve Mardin’in ardından Diyarbakır’a geçti.

“Metin Lokumcu yürüyüş kolu” ise Hopa’dan yola çıktı. Hopa’daki açıklamanın ardından önce Rize’ye ardından Trabzon’a geçildi. KESK’in “İnsanca yaşam, güvenli gelecek, eşit, özgür ve demokratik bir Türkiye için yürüyoruz” diyerek başlattığı yürüyüşler, 20 Ağustos Pazartesi günü Ankara’da sona erecek.

H. Burak Öz – Esra Koçak
17 Ağustos 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; birgun.net