Sendika.org: 100. Yıl ve Çiğdem halkı yasadışı otoyola karşı eyleme geçiyor

Ankara Büyükşehir Belediyesi plansız izinsiz otoyol projesine karşı 100. Yıl ve Çiğdem Mahallesi halkı harekete geçti. Yazılı bir açıklama yapan mahalleliler, pazartesi eylemde olacak.

ankaraotoyol

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, yıllardan bu yana sık sık dillendirdiği ODTÜ’den yol geçirme hayali proje haline dönüştürüldü. Büyükşehir Belediyesi’nin bülteninde, otobüs ve metrolardaki tabelalara da taşınan projede ODTÜ, 100. Yıl ve Çiğdem Mahallesi’nden otoyol geçirilmesi planlandı. Projeye göre Anadolu Bulvarı’nın devamında ODTÜ ormanına girilecek, 100. Yıl ve Çiğdem Mahallesi’nin içinden otoyol geçirilecek ve büyük bir viyadük inşa edilecek. Proje, bölge halkının ve ODTÜ öğrencilerinin ise tepkisini çekti.

Proje yok, izin yok, inşaat var

100. Yıl ve Çiğdem Mahallesi halkı, proje ile ilgili yazılı bir açıklama yayımladı. Mahalleliler yol projesi ile ilgili izinler tamamlanmadan, gerekli denetimler yapılmadan “oldu bitti” mantığıyla duyuruların yapılmasına tepki gösterdi. Günde 40 bin aracı geçeceği 4 kilometrelik yolun mahalle içinden geçmesinin kabul edilemez olduğunu söyleyen mahalleliler, kesilecek yüzlerce ağacın da işaretlendiğine dikkat çekti.

Bugüne kadar yapılan yolların trafik sorununu çözemediğini hatırlatan mahalleliler, çözümün metrodan ve toplu ulaşım projelerinden geçtiğini söyledi. Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

Yolun yol değil diyoruz. Ankaralılar olarak izinleri ve projesi tamamlanmamış bu yol yasadışıdır. Anayasa gereği çevrenin korunmasının devletin ve vatandaşın görevi olduğunu bilerek görevimizi yerine getiriyor ve inşaatın durdurulmasını talep ediyoruz. Bizler insanın ve doğanın yok sayıldığı mahalle istemiyoruz. Ankara’daki bu dönüşüme hayır diyoruz. Artık ağaç katliamı istemiyoruz.

Artık otoyolların evimize duvar örmesini, 40 bin arabayı her gün saymak istemiyoruz. Artık daha planlar askıdayken viyadük diken yasadışı belediyecilik istemiyoruz.

Mahalleli eyleme geçiyor

100. Yıl ve Çiğdem Mahallesi halkı, mahallelerindeki forumlarda otoyol projesine karşı eyleme geçme kararı da aldı. Bölge halkı, 19 Ağustos Pazartesi saat 11.00′da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü önünde bir eylem gerçekleştirecek.

Basın açıklamasından sonra ise kesilmek üzere işaretlenen ağaçların olduğu ODTÜ ormanın önünde çadırlar kurulacak ve nöbete başlanacak.

17 Ağustos 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; sendika.org