Sendika.org: Güvenpark’ta HDK’lilere saldırı ‘Faşistler bıçakladı, polis korudu’

Rojava için Güvenpark’ta oturma eylemi yapan HDK’lilere faşistler bıçakla saldırdı, bir HDK üyesi göğsünden bıçaklandı. Polis, faşistleri korumak için havaya ateş açtı.

Bicaklisaldiri-HDK

HDK Ankara bileşenlerinin Rojava’da yaşanan katliama sessiz kalmamak amacıyla her cumartesi Güvenpark’ta gerçekleştirdiği oturma eylemine faşist saldırı gerçekleşti. Eylemin devam ettiği sırada grubun önünden geçen iki kişi HDK’lilere sözlü sataşmada bulundu. HDK’lilerin uzaklaştırmak istediği şahıslardan biri “Ben askerim” diye bağırarak meydanın ortasında bulunan trafik polislerinin yanına gitti.

Birkaç dakika sonra, oturma eyleminin sona erdiği sırada aynı iki kişi yeniden Güvenpark’a geldi. “Ben askerim” diye bağıran faşist, bıçak çekerek HDK’lilere saldırdı. Saldırgan, İsmail Çelebi adlı bir HDK üyesini göğsünden bıçakladı.

Polis saldırganları korudu, havaya ateş açtı

Faşistler sözlü sataşırken ve bıçakla saldırırken kıllarını kıpırdatmayan onlarca svil polis, HDK’lilerin ve Güvenpark Kadın Forumu için bekleyen kadınların saldırganlara müdahale etmesi üzerine havaya ateş açtı. Arbede bir süre devam ettikten sonra saldırganlar polis tarafından kalabalığın içinden alınarak Çankaya Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

Halk polisi kovdu 

Faşist saldırıdan sonra Güvenpark’ta bekleyen yüzlerce kişi saldırıyı izlemekle yetinen ve saldırganları koruyan polisi uzun süre yuhaladı. Ankaralılar, polise “Siz ne işe yararsınız”, “İşiniz halka saldıranları korumak olmuş” “İşte yine destan yazdınız” diye bağırdı.

Tepkiler üzerine parkı terk etmek zorunda kalan polis, Başbakanlığa doğru yürürken, kitle de uzun bir süre polislerin arkasından ilerledi ve “Tayyip’in kahramanları Tayyip’in yanına gitsin. Defolun” diye haykırdı.

Yaralanan HDK üyesi İsmail Çelebi ise hastaneye kaldırıldı. Çelebi’nin sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.

Forum gündemi değişti

Güvenpark Dayanışması da her cumartesi olduğu gibi bu cumartesi de 19.00′da başlayacak olan Kadın Forumu’nu genel foruma dönüştürdü ve forumun konusunu “AKP faşizmi ve katliamları” olarak belirledi.

direnrojava

17 Ağustos 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; sendika.org