Yurt: Sözün bittiği yasak

Ankara Valisi Alaattin Yüksel Ankara 19 Mayıs Stadı’nda Gençlerbirliği’nin “Kırmızı kara, burası Ankara” pankartını sakıncalı buldu ve yasakladı. Kararın gerekçesi ise “Burası Ankara sözlerinin devamında, ‘Buradan çıkış yok’ sözleri akla geliyor” oldu.

Ankara’da yeni sezon başlamadan önce, spor sahalarında şiddet ve düzensizliğin yaşanmaması için bir dizi kararın alındığı İl Spor Güvenlik Kurulu Toplantısı’nda, ilginç tartışmaların da yaşandığı ortaya çıktı.

Müsabaka güvenliği, spor alanlarının güvenlik ve düzeni, stat seyir alanlarının düzenlenmesi, spor alanlarının teknik donanımı ve modernizasyonu, özel ve genel kolluğun görevlendirilmesi gibi ana başlıklar altında 38 maddeden oluşan bir dizi kararın alındığı toplantı, inanılması güç bir karar ve tartışmanın merkezi oldu.

“NASIL YANİ” DEDİRTEN İDDİA

Toplantıda “Kırmızı-Kara Burası Ankara” sözlerinin yer aldığı dövizin stada sokulmasında ve tribünlere asılmasında sorun yaşatacak bir durumun bulunmadığı tartışılmaya başlandı. Vali Alaadin Yüksel, “Burası Ankara sözlerinin devamında, ‘Buradan çıkış yok’ sözleri akla geliyor. Bu durum da kışkırtıcı olduğu için adı geçen pankart sakıncalıdır” dedi.

Gençlerbirliği cephesi, taraftarın tribünlere asmak istediği dövizde sorun yaşatacak bir durum olmadığını belirtirken, Vali Yüksel, pankartın devamında tahrik edici unsur olduğu iddiasında ısrarcı davrandı.

ASILDIĞI YERDEN İNDİRİLECEK

Ankara İl Güvenlik Kurulu Toplantısı sonunda açıklanan 38 maddelik kararlarının 14. maddesine göre; Spor alanı ve çevresine sokulması istenen pankart ve dövizin ebatları, seyir güvenliğini etkilemeyecek şekilde olacak. İçerikleri ise tahrik edici hakaret içeren; din, dil, ırk, cinsiyet, etnik ve siyasi ayrımcılığa neden olmayacak şekilde düzenlenecek. Pankart ve dövizler, müsabaka güvenlik amirinin kontrolünden geçirilerek müsabaka alanına alınacak” denildi ve “Kırmızı-Kara Burası Ankara” pankartına yasak getirildi, asıldığı yerden sökülmesi kararlaştırıldı.

İŞTE ‘SAKINCALI PANKART’

yasakli-pankart

 

Uğur Tenekecioğlu
17 Ağustos 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; yurtgazetesi.com.tr