Birgün: Kamera kayıtları neden incelenmiyor?

kamera-kayitlari

İstanbul Okmeydanı’ndaki Gezi direnişi sırasında ekmek almaya giderken polisin yakın mesafeden attığı gaz bombası fişeği ile 16 Haziran’da başından ağır yaralanan ve 60 gündür komada olan 16 yaşındaki B.E soruşturmasında hala hiçbir ilerleme kaydedilmedi. B.E.’nin vurulduğu sokağı gösteren mobese kamerasının incelenmesi içi başvuran aile avukatı Evrim Deniz Karatana’ya Feriköy Emniyet Müdürlüğü’nün yanıtı: “O sokakta mobase kamerası yok” oldu. Yanıt üzerine avukat Karatan olay yerini gösteren tüm kameraların toplatılarak incelenmesi talebinde bulundu. Avukatın talebine rağmen şu ana kadar herhangi bir adım atılmadı.

DOSYANIN AYRILMASI TALEBİNE RED
Başlatılan soruşturmada savcının henüz olay yerini gören güvenlik kameralarının kayıtlarını incelemediği, ailenin avukatları tarafından isimleri savcılığa verilen tanıkları dinlemediği öğrenilirken, dosya, Gezi eylemleri sürecinde polis şiddetiyle ilgili diğer suç duyurularıyla birleştirildi. Avukatların, birleştirmeye ilişkin “etkin bir soruşturma yürütülemeyeği” kaygısıyla itirazda bulunması ve dosyanın ayrılması talebine ise savcılıktan olumsuz yanıt geldi.

DELİLLERİ SAVCILIK TOPLAMALI
Faillerin belirlenemediği soruşturmada,  şüphelinin polis olması nedeniyle delillerin polis tarafından değil de savcılık tarafından toplanması için avukatlar tarafından savcılığa yazılan dilekçeye ise henüz bir yanıt verilmiş değil.

CEZAEVİNE GİRMEYECEKLER
Ayrıca, polislerin “kasten öldürmeye teşebbüs”ten yargılanması için savcılığa sunulan dilekçe, “zor kullanma yetkisine ilişkin sınırın aşılması” olarak işleme konuldu.

Buna göre, 10 yıl ve daha üstü hapis cezasıyla yargılanması istenen polisler, 2 yıl hapis cezasıyla yargılanacaklar.  Üstelik bu ceza ertelemeye tabi olduğu için polisler görevlerine devam edebilecekler ve cezaevine girmeyecekler.

Avukat Evrim Deniz Karatana, savcıların genellikle polisi korumak için “zor kullanma yetkisine ilişkin sınırın aşılması” maddesinden işlem yaptığına dikkat çekerek, itirazlarına devam edeceklerini söyledi.

Elçin Yıldıral
14 Ağustos 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; birgun.net