Sendika.org: Zonguldak’ta forum yapan öğrencilere hapis cezası

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi’nde 19 Aralık 2012’de YÖK Yasa Taslağı ile ilgili forum yapmak isterken polisin saldırısına uğrayan öğrencilere hapis cezası verildi.

zonguldak

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi’nde 19 Aralık 2012 günü Öğrenci Kolektifleri tarafından düzenlenen foruma yapılan polis saldırısı sonucu hakkında dava açılan 17 öğrenciye 8 ay 10 gün hapis cezası verildi. Mahkeme cezayı 5 yıl erteledi.

Öğrenciler, 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet ve kamu malına zarar verdikleri gerekçesiyle cezaya çarptırıldı.

19 Aralık 2012 tarihinde Öğrenci Kolektifleri tarafından YÖK Yasa Taslağı hakkında forum yapmak istemiş, foruma saatler kala üniversite yönetimi forumu yasaklamıştı. Forum için salona gelmek isteyen öğrencilere özel güvenlikçiler ve polis saldırmış 20’den fazla öğrenci gözaltına alınmıştı.

Polis ve özel güvenlikçi saldırısının ardından üniversite yönetimi de öğrencilere yönelik soruşturma saldırısına başlamış, 3 öğrenciye bir hafta uzaklaştırma cezası verilirken 18 öğrenciye de kınama cezası verilmişti.

9 Ağustos 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; sendika.org