Etha: Armutlu direnişi tutuklusundan mektup

Antakya’nın Armutlu Mahallesi’nde günlerce süren direnişte tutuklanan Sevinç Dok, gönderdiği mektupta cezaevinde yaşadıklarını anlattı. Haberleri aldıklarını belirten Dok, “İçimiz rahat, suçlandığımız şeylerin boşa çıkacağını biliyoruz” diyor. Sevinç Dok, ekliyor: “Ekmeği son lokmasına kadar yemeği, ağız dolusu gülmeyi elden bırakmıyoruz.”

22 Temmuz sabahı evi basılarak gözaltına alınan ve 25 Temmuz’da 13 arkadaşı ile birlikte Adana Ağır Ceza Mahkemesi tarafından tutuklanan Armutlu direnişi tutuklu Sevinç Dok, Karataş Kadın Kapalı Cezaevi’nden mektup gönderdi.

Dok’un 28 Temmuz’da kaleme aldığı mektup şöyle:

“72 saatlik gözaltı süresince Antakya emniyetinin yasa dışı ve insanlık dışı muamelelerinden sonra getirildiğimiz Adana Adliyesi’nde devam eden C1 uygulamaları bizi asılsız iddialarla sonuçlanan bir senaryonun nasıl yazılabileceğini bir kez daha gösterdi. Dün gece geldiğimiz Karataş Kadın İnfaz Kurumu’nda yasa dışı uygulamalar devam etti. Çıplak arama yapmak isteyen infaz kurumu “gardiyanlarına” (memur dememizi istiyorlar) gösterdiğimiz tepki sonucu böyle keyfi bir uygulamayı yapmamalarını sağladık.

Dün geçirildiğimiz gözlem odası hapishane sisteminin akıldışılığını gözler önüne serecek boyuttaydı. En azından kitaplarda, filmlerde gördüğümüz o hukuksuz uygulamaları çıplaklığıyla görmemizi sağladı. 5 adım boyuna 3 adım enine atabildiğim yerde boyunun 40, eninin 20 cm olduğunu tahmin ettiğim demir korkuluğun olduğu bir pencere…

Yemek yediğim, uyuduğum, aynı zamanda boşaltım yaptığım bir oda!! İnsan yüzünü görmeye hasret kaldığım 98 saatlik “işkenceden” sonra buraya getirildim. Günlerden sonra ilk defa kağıt kalem geçti elime, ilk defa gazete kitap dergi görebildim.

Burası başka bir dünya… Komünal bir yaşam sürdürülmekte. Kızkardeşlik bağlarının daha da güçlendiği, birbirine kenetlenmiş kadınların duruşları insana güven veren bir boyutta. Günlerden sonra rahat bir uyku çekebilmenin mutluluğunu yaşadım.

Burada 12 kadın var. Onlar da sudan sebeplerle içeri alınmışlar. 70 yaşında bir teyze var mesela ne için yargılanıyor biliyor musunuz? Oğlunu gördüğü için. Bir başkası ise Feride hala, kanser hastası. O da benzer bir nedenle alınmış… Bir de… Genç kadınlar var… Umutla ve inançla bakıyorlar… Pırıl pırıl gözlerindeki yaşam aşkı günümüzdeki tebessümü perçinliyor.

Değerli yoldaşlar, söyleyecek çok söz var fakat sözün bittiği bir süreçten geçiyoruz.. Dışarıdan haberlerinizi alıyoruz (Antakya’da neler olup bittiğini) içimiz rahat, suçlandığımız şeylerin boşa çıkacağını biliyoruz.

Bizler iyiyiz burada “ekmeği son lokmasına kadar yemeği, ağız dolusu gülmeyi elden bırakmıyoruz” anlayacağınız.

Kızıl selamlar…”

Sevinç Dok
8 Agustos 2013

Haberin kaynağı için tıklayınız : www.etha.com.tr

    This post is also available in: İngilizce