Bianet: Palalı, döner bıçaklı saldırganlara “Basit Yaralama” davası

Eylemcilere ve bir polise döner bıçağı, pala ve sopayla saldıran dört kişi hakkında “basit yaralama ve görevi yaptırmamak için direnme” suçlamasıyla dava açıldı. Palalı saldırgan Çelebi halen yakalanamadı.

palali

Taksim Talimhane’de direnişçilere palayla saldıran Sabri Çelebi ile döner bıçağı ve sopayla saldıran Murat ErtikŞeyhmus Kırmızı ve Ahmet Girgin hakkında imzalanan iddianame kabul edildi.

Saldırganlara “basit yaralama ve görevi yaptırmamak için direnme” suçlamalarıyla dava açıldı.

Çelebi’nin saldırısıyla kulağından ve yanağından yaralanan Kaan Polat ve Seyfettin Efe ile polis Kayhan Şahan, dosyada şikayetçi sıfatıyla yer alıyor.

Savcı Veysi Büyükkılıç’ın hazırladığı ve dün kabul edilen iddianemeye göre, sanıkların, Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) “görevi yaptırmamak için direnmeyi” düzenleyen 265. maddesi ile TCK’nın 86/1. maddesi uyarınca “kasten yaralamadan” cezalandırılması isteniyor.

Pala, “yasak bıçak” sayılmadı

Palalı saldırgan Sabri Çelebi, olay yeri yakınında restoranının ve turizm şirketinin bulunduğunu, Gezi direnişi nedeniyle “ekonomik sıkıntıya düştüğünü” ileri sürerek kendini savunmuştu.

Çelebi, ifadesinde, göstericileri geri çevirmek için ellerinde pala ve sopalarla dışarı çıktıklarını, “amaçlarının sadece korkutmak olduğunu” iddia etmişti.

İddianamede, saldırganların kullandığı bıçak ve sopaların, Emniyet Genel Müdürlüğü Kriminal Polis Laboratuarları ekspertiz raporuna göre, 6136 sayılı yasa kapsamında “yasak bıçak niteliğinde bulunmadığı” bilgisi de yer aldı.

“Kaçmaz” denen Çelebi Fas’ta

6 Temmuz’da Taksim Dayanışması’nın çağrısıyla düzenlenen Gezi direnişi eylemi sırasında, polisin saldırısının ardından, Çelebi, Ertik, Kırmızı ve Girgin de Talimhane’de direnişçilere saldırdı.

Elinde pala olan Sabri Çelebi ile yanında çalıştığını söylediği, elinde döner bıçağı olan Murat Ertik ile sopa taşıyan Şeyhmus Kırmızı, işyerlerinden çıkarak halkın arasına karıştı. Yoldaki insanlara tekme ve ellerindeki aletlerle saldırdılar. Çelebi bir kadını sırtından teklemedi.

Kaan Polat sağ kulağından ve sağ çenesinden yaralandı. Emniyet Müdür Yardımcısı Kayhan Şahan da elinden yaralandı.

Akşam 18:30 civarında yapılan saldırının ardından Çelebi, saat 21:30’da yakalandı. Çelebi’nin yanında bulunan ve saldırıda kullanılan aletlerin temizlenmiş olduğu tespit edildi.

Savcılığa sevk edilen Çelebi, “yaralama” suçlamasıyla mahkemeye sevk edildi. İstanbul 30. Sulh Ceza Mahkemesi ise “atılı suçun vasfı ve mahiyeti, mevcut delil durumu, tutuklamanın bir tedbir olması, şüphelilerin sabit ikametgahı olması ve kaçma şüphesinin bulunmaması” sebepleriyle Çelebi’nin tutuklanmamasına karar verdi.

Yaralanan Polat ile Savcı Büyükkılıç Çelebi’nin serbest bırakılmasına 9 Temmuz’da itiraz etti. İstanbul 1. Ağır Ceza Mahkemesi itirazı değerlendirdi ve Çelebi hakkında yakalama kararı çıkardı.

Çelebi’nin yanında çalışan ve yine direnişçilere sopa ve döner bıçağıyla saldıran Murat Ertik, Ahmet Girgin ve Şeyhmus Kırmızı hakkında da adli kontrol ve yurtdışına çıkış yasağı kondu.

Ancak bu karar öncesinde Sabri Çelebi’nin de yurtdışına kaçmış olduğu ortaya çıktı. Çelebi halen yurtdışında. (AS)

Ayça Söylemez
7 Ağustos 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; bianet.org