Radikal: ‘Gezi’nin panzehiri ‘daha ileri demokrasi’ Mehmet Ali Şahin

Gezi Parkı eylemlerine katılanların müebbet hapis istemiyle yargılanması gerektiğini söyleyen AKP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin şimdi de ‘bütün sıkıntıların çözümü’nün daha fazla demokraside olduğunu söyledi.

mahmet-ali-sahin

Geçen hafta yaptığı açıklamalarda Gezi Parkı eylemlerinin ‘hükümete karşı ayaklanma’ olarak değerlendirilmesi ve eylemcilerin müebbetle yargılanması gerektiğini savunan AKP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Zaman gazetesine yaptığı açıklamalarda ise, ‘bütün sorunların çözümü’nün daha ileri demokraside yattığını söyledi. Başbakan Yardımcısı Arınç’ı, “Eylül’de yeni eylemler olacak” açıklaması nedeniyle eleştiren Şahin, Başbakan Erdoğan’ın Çankaya’ya çıkması durumunda başbakanlık içinde yine Arınç’ı işaret etti.

İktidar partisinin önemli isimlerinden M. Ali Şahin, yeni anayasanın, son dönemde Gezi olayları ile başlayan gerginlikler ve Türkiye ’ye yönelik planları olan dış güçlere karşı en iyi cevap olacağını söylüyor. Mısır’da yaşanan darbeye Batı’nın yaklaşımı ile Gezi olaylarını aynı çerçevede ele alan Şahin, “ABD ve AB, demokratik usulle gelmiş yönetimlerden ziyade, buraların diktatörlük rejimiyle yönetilmesini kendi menfaatlerine daha uygun görüyorlar. Türkiye’nin bu ülkelere örnek bir demokratik model olmasından da rahatsızlar. Onun için Türkiye’yi de karıştırmaya çalışıyorlar. O halde Türkiye, önce kendi demokrasisini daha da güçlendirmelidir. Onun için bu yeni anayasa son derece önemlidir. Önümüzde bir sınav var. Demokrasiden geri dönüş olmaması ve vesayetin geri gelmemesi için yeni demokratik, sivil bir anayasa şart” dedi. Gezi olayları ile “Türkiye’yi karıştırmak isteyenlerin önünü kesmenin yolu”nun da Türkiye’yi daha demokratik hale getirmekten geçtiğini söylüyor: “Şu anda yaşadığımız ve yaşamamız muhtemel bütün sorunların panzehiri, reçetesi daha ileri demokrasidir. Hukukun üstünlüğü ve insan hakları alanında atılacak daha güçlü adımlardır. Temel hak ve özgürlükler alanında hâlâ ülkemizde sorunlar yaşanıyorsa, bunları ortadan kaldırmalıyız.”

“ANAYASA’DA 4. MADDE GİBİ BİR MADDE OLMAMALI”

Aynı zamanda TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu üyesi de olan Şahin, anayasada kırmızı çizgilerinin olmadığını anlatıyor. Bazı siyasi partilerin, anayasa yapmak için değil ‘yaptırmamak’ için masada bulunduğunu anlatıyor. Bir diğer önerisi de Anayasa’nın ilk 3 maddesinin değiştirilemeyeceğini, değişmesinin teklif dahi edilemeyeceğini içeren 4. maddenin tümden kaldırılması, “1924 Anayasası’nda da, 1961 Anayasası’nda da böyle bir madde yoktu. 82 Anayasası’na da Kenan Evren ve arkadaşları koydu. CHP ve MHP diyor ki, ‘Bunlar bizim kırmızı çizgimiz.’ Bu 5 darbeci generalin kırmızı çizgisidir. Madem ki darbe anayasasını kaldırıp sivil anayasa yapmaya çalışıyorsunuz, neden darbecilerin kırmızı çizgisine sahip çıkıyorsunuz? Duvarlar örülerek cumhuriyet ve nitelikleri korunamaz.”

ARINÇ’A ELEŞTİRİ
Röportajda, “istihbarat birimlerinin sonbahar aylarında yeni eylemler başlayacağına dair raporu” olduğu konusuna da değinen Şahin, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın bu raporları destekleyerek, “Eylülde yeni girişimlerin olabileceğine işaret etmesini” de üstü kapalı olarak eleştirdi: “Bu açıklamaları yapan arkadaşlarımız çok iyi niyetle konuşmuş olabilir ama bunun toplum üzerinde meydana getirebileceği olumsuzlukları da düşünmek zorundasınız. Niye böyle bir endişeye mahal veriyorsunuz ki? Devletin ve devlet erkini kullanan hükümetlerin görevi, böyle bir endişe varsa bu endişeyi izale edici adımlar atmaktır.”

“ERDOĞAN 3 DÖNEMDEN GERİ ADIM ATMAZ”

M. Ali Şahin, seçimler yaklaştıkça siyasi kulislerde yoğunlaşan teorileri de yorumladı. AKP’deki “3 dönem kuralı”nın değişmesine ihtimal vermeyen Şahin, “Başbakan’ımız, 3 dönem kuralını önemsiyor. Buradan geri adım atmanın tutarsızlık olacağını ve milletin buna tepki koyacağını düşünüyor. O bakımdan, benim gördüğüm kadarıyla Sayın Başbakan, genel başkan olduğu müddetçe, tüzükte bu doğrultuda bir değişiklik yaptırmaz” diyor.

Başbakan Erdoğan’ın Köşk’e çıkması durumunda 2015 seçimlerine kadarki ara dönemde başbakanlık görevini yapması muhtemel isimler arasında sayılan Şahin’in buna yaklaşımı farklı oldu. Şahin isim vermeden Bülent Arınç’ı işaret etti: “Bu göreve layık birçok arkadaşımız var. En azından Bakanlar Kurulu’nda başbakan yardımcılığı seviyesinde olan arkadaşlarımız var. Benim böyle bir beklentim yok, arzum da yok. Böyle bir çaba içinde de değilim.”

7 Ağustos 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; radikal.com.tr