Sendika.org: Abbasağa’da bu defa sahnede çocuklar vardı

Halkevleri’nin Öğrenci Kolektifleri ve gönüllü eğitimcilerle birlikte 6 yıldır yürüttüğü yaz okulu çalışması bu yıl Gezi direnişinden gönüllülerin katılımı ile büyüdü, direnişin forumlarla sürdüğü parklara taşındı. Abbasağa Parkı’nda “Güzel günler göreceğiz çocuklar” şarkısı hep birlikte söylendi

Minik çapulcular ve ENTU Abbasağa Forumu’nda

Sarıyer, Okmeydanı, Gazi, Gaziosmanpaşa, Gültepe mahallelerinde ve Abbasağa Parkı’nda süren yaz okulu çalışması, 4 Ağustos günü forumlara ev sahipliği yapan Beşiktaş Abbasağa Parkı’nda yapılan Halkevleri Yaz Okulu bölge şenliği ile son buldu.

Mahalleden gelen çocuklar, velileri ve Abbasağa yaz okulu çocuklarının şenliği Beşiktaş Çarşı içinde başladı. Çarşı grubunun da destek olduğu etkinlikte çocuklar yaz boyunca süren atölye çalışmalarının bir bölümünü hep birlikte Beşiktaş Çarşı içinde de gerçekleştirdi.

abbasağa 1

Çocuklar özgürlük, barış ve kardeşlik duygularını şarkılarıyla, Ksudama atölyesinde yaptıkları turnalarla ve rüzgar gülü ile ifade ettiler. Zeynep Cansu Elifoğlu’nun yönlendiriciliğinde şarkı söyleyen ve “Eğer mutluysan” oyununu oynayan çocuklar yürüyüşe geçtiler. Çarşı içinden Kartal heykeline kadar şenliğe çağrı yaparak ve şarkılarla yürüdükten sonra Abbasağa Parkı’na çıkıldı. Burada atölye çalışmalarına ve gösterilere geçildi.

Abbasağa Parkı’nda çocuk atölyeleri

Parkta yüz boyama, ebru, duvar boyama, Ksudama, pantomim, resim çalışmaları yapıldı, Çocuk Hakları Ağacı’na dilekler asıldı. Arada yemekler yenildikten sonra amfi tiyatrodaki gösterilere geçildi. Amfi tiyatroda ise sihirbaz gösterisi gerçekleştirildi.

abbassağa 2

Politeknik üyesi mühendislerin Yaz Okulları’nda gönüllü olarak yürüttükleri eğlenceli bilim derslerinde yapılan deneyler bir gösteri olarak sunuldu. Yapılan konuşmalarda Yaz Okulu’nun bu yıl Gezi direnişi ile birlikte parklara taşındığından bahsedildi ve Beşiktaş’taki çalışma için Çarşı grubuna, Beşiktaş esnafına ve halkına teşekkür edildi. Ardından Okmeydanı Halkevi’nin çocuk tiyatro ekibinin bir gösterisi oldu. Gazi Halkevi çocuk ritim grubu ise eğitmenlerin eşliğinde bir parça seslendirdiler.

Güzel günler göreceğiz çocuklar

Beşiktaş halkı ürettiklerini kendiler ile paylaşan çocuklara alkışlarla destek oldu, “yaşasın çocuklar” sloganları çocukların attırdığı “Her yer Taksim her yer direniş” sloganlarına karıştı.

abbassağa 3

Tüm çocukların birlikte yer aldığı koronun sahne almasıyla ortak gösteri son buldu. Çocuklar forum alanından çıkarken Çarşı grubu çocukları “Güzel günler göreceğiz” şarkısı ile uğurladı. Çocuklar parktan Karagöz ve Hacivat gösterisini izleyerek ayrıldılar.

Çocuk şenliğinin ardından Çarşı grubunun düzenlediği Entu konseri başladı.

 

06 Ağustos 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız;sendika.org