BirGün: Gezi’nin evsiz fidanı

gezi-evsiz

Aile şiddetinden kaçarak Gezi Parkı’na sığınan 14 yaşındaki Fethullah, bu kez devlet şiddetiyle karşılaştı. Polis, önce para cezası kesti, sonra darp etti, son olarak gözünden plastik mermiyle vurdu.

“GEZİ’Yİ GÖRDÜM, ÇOK GÜZELDİ”
Gezi direnişinin sembolü, direniş kıvılcımının ilk çaktığı yer olan İstanbul Taksim Gezi Parkı, polis terörüne inat onu sahiplenenler kadar ‘hikayesi’ bilinmeyenlere de ev sahipliği yaptı. 14 yaşındaki Fethullah, aile şiddeti nedeniyle Van’dan İstanbul’a kaçmış ve direniş sırasında Gezi Parkı’ndaki hayatı görerek, “Buradaçok güzel yaşayabilirim” diye düşünüp Gezi Parkı’na sığınmıştı. Ancak devlet, rahat bırakmadı.

SOL GÖZÜNÜ KAYBEDEBİLİR
Park boşaldıktan sınra evsiz arkadaşlarıyla beraber defalarca polisler tarafından dövüldüğünü anlatan Fethullah’a bir de ‘çevreyi rahatsız ettiği’ gerekçesiyle 88 TL para cezası kesilmiş. Polisn gaz bombası atarak komaya soktuğu yaşıtı Berkin Elvan için düzenlenen eylemde, plastik mermiyle gözünden vurulan Fethullah, bir gözünü kaybedebilir ama hala sadece sitemkar: keşke gözüme sıkmasalardı.

4 Ağustos 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; birgun.net

    This post is also available in: İngilizce