Etha: ‘Gezi’deki ses, Rojava halkıyla buluşmalıdır’

Rojava’da yaşanan vahşetin ve kirli savaşın asıl sorumlularının emperyalistler ve onların uşakları olduğunun altını çizen HDK Adana İl Yürütme Kurulu Sözcüsü Güven Boğa, Gezi direnişindeki sesin Rojava halkıyla buluşması gerektiğini vurguladı.

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Adana İl Yürütme Kurulu Sözcüsü Güven Boğa, Rojava’da El Nusra çetelerinin sivil yurttaşlara yönelik gerçekleştirdiği katliamı kınamak amacıyla yazılı açıklama yaptı.

Suriye’de ‘demokrasi gelecek’ yalanlarıyla süslenen bir vahşetin yaşandığını belirten Boğa, Rojava’da yaşanan vahşetin ve kirli savaşın asıl sorumlularının emperyalistler ile onların uşakları olduğunu ve ülkeyi yönetenlerin bu kirli savaşın tarafı olarak binlerce masum insanın kanına girilmesinde etkin rol aldığını belirtti.

‘EFENDİLERİNE HİZMET İÇİN KATLİAM YAPIYORLAR’

Boğa, Müslümanlar için kutsal bir ay olan Ramazan ayında da El-Nusra ve ÖSO’ya bağlı grupların uzun bir süredir Kürtlerin yaşam alanlarına saldırmalarının onların ne kadar Müslüman olduğunu ortaya koyduğunu kaydetti. Boğa, “Rejim, iktidarını korumak için savaşa sarılırken, El Nusra ve ÖSO’ya bağlı silahlı gruplar da Türkiye gibi efendilerine hizmet için talan ve katliamlar yapıyor. Kürt özgürlük mücadelesini boğmak istiyor” dedi.

Suriye’deki olayları ilk günden beri ‘Suriyeli teröristlerin’ bakış açısıyla veren Türkiye’de ki bazı ajansların ise ‘cani teröristleri’ aklamaya çalışarak Kürtlere yönelik saldırıları meşrulaştırmak istediklerini vurgulayan Boğa, “Bu savaş ve katliam karşısında susmayınız. Saldırılara ve katliamlara karşı sesinizi yükseltiniz, Türkiye ve diğer emperyalist güçleri ve onların işbirlikçilerini, masum insanların kanına girenleri, savaşlardan beslenenleri, katliam yapanları nefretle kınayınız” ifadelerini kullandı.

Gezi Parkı direnişlerinden birleşen halkı hiçbir gücün yenemeyeceğinin öğrenildiğini kaydeden Boğa, “Bugün tüm yurtseverlere, devrimcilere, gezi direnişi ile ön saflarda yer alan tüm gençliğe düşen en önemli görev Kürt halkıyla, Rojava’yla dayanışma içinde olmak, halkların kardeşliği etrafında örgütlenebilmektir” dedi.

04 Ağustos 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız;etha.com.tr