Etha: ‘Düşlediğiniz dünyayı size vereceğiz’

“Adaletin olmadığı yerde direnmek haktır” diyen Gezi Direnişi Tutuklu Aileleri, çocuklarıyla birlikte kendilerinin de, milyonların da direndiğini söyledi. Aileler, çocuklarına söz verdi: “Düşlediğiniz dünyayı size vereceğiz.”

gezi-tutsaklari

Gezi Direnişi Tutuklu Aileleri, 5. kez Galatasaray Lisesi önünde oturma eylemi yaptı.

“Gezi şehitleri, gazileri, tutsakları onurumuzdur” ve “Gezi tutsaklarına özgürlük” yazılı pankartlar açan aileler, tutuklanan Gezi direnişçilerinin fotoğraflarını taşıdı. Bu haftaki eyleme Kardeş Türküler ve Şair Mehmet Özer de katıldı. Eylemde, tutuklu direnişçilerin isimleri okunduğu sırada “özgürlük”, yaşamını yitiren direnişçilerin isimleri okunduğunda ise “yaşıyor” diye haykırıldı. Sık sık, “Her yer Taksim her yer direniş”, “Katil devlet hesap verecek”, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” sloganları atıldı.

‘SOKAKLARDA, MEYDANLARDA, ALANLARDA OLACAĞIM’

Eylemde ilk sözü Esra Ayyıldız’ın babası Bayram Ayyıldız aldı. Hükümetin, palalı, satırlı saldırganları serbest bıraktığını hatırlatan Ayyıldız, “Benim çocuğumun elinde pala olsaydı, asla arkasında durmazdım. Onun demokratik hakkını kullanmaktan başka bir suçu yok. Şimdi asla kimse beni durduramaz. Ben bir babayım. Hiçbir kanun beni durduramaz. Stadlarda, üniversitelerde, sokaklarda olacağım, parklarda, postanelerde, alanlarda çocuğumu savunacağım. İsterse beni idama götürsünler, canım içerideyken hiçbir güç karşımda duramaz” dedi.

Mustafa Diren Saygılı’nın annesi Fatma Saygılı, oğlunun Muğla Üniversitesi’nde okuduğunu ve tatil için İstanbul’a geldiğini söyledi. Gezi direnişine katılan oğlunun polisin attığı gaz bombalarından korunmak için kullandığı sirke şişesinin, iddianamede molotof olarak gösterildiğini belirten Saygılı, “Eli silahlılar değil, gaz bombasından korunmak için sirke şişesi taşıyanlar, gaz maskesi takanlar yargılanıyor. Derhal çocuklarımızı serbest bırakın” dedi.

Tutuklu Gezi direnişçileri serbest kalana dek mücadelelerini sürdüreceklerini vurgulayan Vedat Biçici’nin nişanlısı Gizem Çelik, “İstediğiniz kadar sesimizi duymazdan gelin. Sizler kulaklarınızı tıkadıkça biz daha gür haykıracağız, mücadelemizden kaçamayacaksınız. Gözyaşlarımız dinecek, yeniden bahar gelecek” diye konuştu.

Kardeş Türküler’den Feryal Öney, sonuna kadar Gezi direnişinin ve tutuklu direnişçilerin yanında olduklarını belirtti. Şair Mehmet Özer ise zindanlarda direnişi sürdüren Gezi tutukluları için şiir okudu.

‘SÖZ VERİYORUZ DÜŞLEDİKLERİ DÜNYAYI ONLARA VERECEĞİZ’

Aileler adına açıklama yapan Kanber Saygılı, Gezi direnişi nedeniyle gözaltı ve tutuklamaların sürdüğünü hatırlattı, verdikleri mücadele sonucu ise tutuklu direnişçilerden 8′inin bırakıldığını söyledi.

Saygılı şunları söyledi: “Çocuklarımız direndi. Haksızlığa, hukuksuzluğa, yalana, talana, riyaya, ötekileştirmeye karşı direndiler. Baskıya, zulme, tacize, tecavüze karşı direndiler. Kaç çocuk doğurması gerektiğine başkaları tarafından karar verilen kadınlar için direndiler. İş cinayetlerine kuran giden işçiler, yandaşlara peşkeş çekilen ormanlar için direndiler. Yalnız kendileri için değil, bu coğrafyadaki tüm halklar için direndiler. Sadece onlar değil, biz de direndik, milyonlar direndi.”

Devletin, milyonların sokaklara çıkarak yıktığı korku duvarını tekrar inşa etmek için tüm güçlerini kullandığını vurgulayan Saygılı, sözlerini şöyle tamamladı: “Fikirleri dört duvar arasına hapsedeceklerini sanıyorlar ama yanılıyorlar. Evlatlarımız tutuklu ama fikirleri burada. Bizler buradayız. Her zamankinden daha güçlüyüz. Zalime karşı başımız dik, bilincimiz açık, öfkemiz diri. Çocuklarımız özgür bir dünya düşledikleri için tutuklandılar. Aileleri olarak onlara söz veriyoruz; düşledikleri dünyayı onlara vereceğiz.”