Gerçek Gündem: Polis bu kez ‘turuncu’ su sıktı

Polis, Gezi Parkı’nı yine vatandaşlara kapattı. İstiklal Caddesi’nde yer yer polis müdahalesi gerçekleşiyor.

taksim-saldiri

Fotoğraf: Bianet

Polis vatandaşlara “dağılın” uyarısı yaparken, ara sokaklara da polis girdiği belirtiliyor. İstiklal Caddesi üzerinde çeşitli noktalarla toplanan gruplara, polis gaz bombalarıyla müdahale ediyor. İlk müdahale Galatasaray’da başladı. Demirören Alışveriş Merkezi’nin önünde TOMA ve akrepler kalabalığı sıkıştırdı. Kitle bekleyişini sürdürürken, sivil polisler gözaltı yapıyor.

Gözaltına alınan bir kişi, Mesut Aktaş diye ismini bağırdı. Yine çok sayıda kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

TOMA’NIN SUYU “TURUNCU”

TOMA’ların da basınçlı su ile sık sık kalabalığa müdahale ettiği görülüyor. Sudan çok sayıda kişi etkilenirken, sosyal medyada paylaşılan fotoğraflarda suların yine kimyasallı olduğu şüphesi doğuyor. Sosyal medyada paylaşılan fotoğraflarda suyun renginin “turuncu” olduğu görülüyor.

Polis müdahalesinin gerekçesi ise sosyal medyadan yapıldığı iddia edilen eylem çağrısı. Taksim Dayanışması, çağrının kendilerine ait olmadığını açıkladı. Taksim esnafı ise bu gece kepenkleri kapamayı tartıştığı iddia ediliren, bazı esnaflar ise bunun bir “fişleme” olduğu görüşünde.

Sosyal medyada yayılan ve Taksim’e 1 milyon kişinin çağrıldığı iddia edilen açıklama nedeniyle polis geniş güvenlik önlemleri aldı.

Polis, Gezi Parkı’nı yine vatandaşlara kapattı. Taksim Meydanı’nda da geniş güvenlik önlemleri alındı. İstiklal Caddesi’nin girişine de TOMA konuşlandı. Bir çok sokak başında polislerin önlem aldığı gelen bilgiler arasında. Ajansların geçtiği fotoğraflarda Taksim ve Gezi Parkı çevresinde yoğun polis yığınağı dikkat çekiyor.

BİR KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Polisin parkı boşaltmasını protesto eden Murat Çelik adlı kişi, Gezi Parkı’nın merdivenlerinde oturma eylemi yaptı. ETHA’nın haberine göre gencin önce çantasını arayan polis, daha sonra gözaltına aldı.

TAKSİM DAYANIŞMASI’NDAN AÇIKLAMA
Sosyal medyada yapıldığı iddia edilen çağrıya ilişkin kesin bir bilgi bulunmuyor. Taksim Dayanışması da böyle bir çağrılarının olmadığını belirtiyor.

Açıklamada “Bu akşam Taksim için bizim bir çağrımız yoktur arkadaşlar, herkesin eylem yapma hakkı vardır saygı duyarız ama çağrı bize ait değildir” denildi.

TGB’DEN DE AÇIKLAMA
Diğer yandan ise polis, “önlemlerinin” TGB, İP, Aydınlık ve Ulusal Kanal’a yönelik operasyon nedeniyle alındığı iddia edildi. Ancak TGB de twitter hesabından yaptığı açıklamada böyle bir çağrıları olmadığını açıkladı.

ESNAF, İŞYERLERİNİ KAPATMAYI TARTIŞIYOR
Taksim Meydanı ve İstiklal Caddesi, Sıraselviler gibi çevredeki bölgelerde polisin yoğun yığınak yapmasına tepki gösteren esnafın bir araya gelerek duruma tepki gösterdiği belirtiliyor.

Radikal.com.tr, tüm mekanlarda kepenk indirerek bu gece ‘Taksim’i kapatmak’ önerisinin tartışıldığını yazdı.

“FİŞLEME” İDDİASI

Ancak bazı esnaflar polisin bütün sokakları kapatmasının bir “fişleme” olabileceği görüşünde. Yurtgazetesi.com.tr’nin ulaştığı bazı esnaflar, geçtiğimiz Çarşamba günkü eylemde bir polis amirinin esnaflara yönelik “Taş veriyorsun, şişe veriyorsun sonra biz esnaf olarak ne yapayım diyorsun” şeklindeki sözlerini hatırlatarak, “Bu gece açık kalan, gaz bombası vs. nedenle içeri alan esnaf fişlenmek istiyor” dedi.

3 Ağustos 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; gercekgundem.com