Etha: Gezi tutuklusu Kayar’dan mektup var

Gezi direnişi nedeniyle tutuklanan ESP üyesi Ali Sönmez Kayar tutuklu olduğu Tekirdağ 1 No’lu F Tipi Cezaevi’nden mektup gönderdi.

Gezi direnişi nedeniyle tutuklanan ESP üyesi Ali Sönmez Kayar’dan mektup var.

Kayar’ın Tekirdağ 1 No’lu F Tipi Cezaevi’nden gönderdiği mektup şöyle:

“Umudun Gezi’ntisi,

Unut demiyorum, umut diyorum. Daha çok umut. Boğazım yırtılırcasına. Gökte uçan kuşa, yerdeki karıncaya. Yönümü her döndüğümde soğuk soğuk duran beton duvara, yanımda birebir volta attığım yoldaşıma umut diyorum.

Ve hiç bu kadar anlamlı olmamıştı bu kelime dilimden dökülürken.

‘NEYDİ UMUT? GEZİ’YDİ’

Neydi umut? Geziydi, birikmiş bir öfkenin küçük bir parkın içinden koca bir halk direnişine dönüşüydü. Halkın kendi iradesiyle bir sokak başına bir duvar ustasının ustaca duvar örüşü gibi elden ele taşıdığı kalaslar, tuğlalar, kaldırım taşlarıydı. Onlar yıllardır beyinlerine örülen korku duvarlarını yıkıp, özgürlük duvarlarını örenlerdi. Umuttu onlar.

Bazen su taşıma sırasında elden ele çağrısıyla yüzlercesinin toplandığı, bazen ise sedyeyle yaralı taşırken öfkeleri bin kat daha artanlardı. Bir eylemcinin geriye fırlattığı gaz fişeğiydi, yerdeki yaralıya bedenini siper edendi umut. Gecenin içinde, yıldızlı gökyüzünün altında söylenen türkülerdi.

Bir parkın içinde özgür bir hayat kuranlardı ve coğrafyanın her yerine yayılan özlenen bir yaşamın örgütsüz ama umut dolu dışa vurumuydu. Umut diyorum o nedenle bu halktan hiçbir şey olmaz diyenlere, yola çıkılmaz diyenlere inat daha fazla umut diyorum.

‘ONLAR UMUDUN DÜŞMANIDIRLAR’

Ve biliyoruz onlar umudun, özgürlüğün ve insanlığın düşmanıdırlar. Karanlık diktatörlüklerinin devamı için, gözlerini kırpmadan, gülen gözlere, birleşen ellere, köhnemiş sistemlerinin devamı için ‘Kırk katır mı, kırk satır mı?’ diyorlar. Ancak bitti artık umut dolu yüreklerimiz, geriye dönüş yok ! Söz söyleme sırası bizde; umudun öyküsünü yazanlarda.

Kürdü, Türkü, Alevisi, Sünnisi kardeşleşen ellerinde çoğalacak şimdi umut. Umut Tekirdağ semalarında dört duvar arasında. Halkımızın sindirilemeyen özgürlük yürüyüşüyle çoğaltmakta düşlerini. Umudumuzun özgür yarınlarda çoğalıp büyüyeceği ve zafer türkülerimizi hep bir ağızdan haykıracağımız günlerin özlemiyle ‘Biz ancak umut yenildiğinde yeniliriz. Biz umuduz. Bizim yolumuzdur umut’ diyorum.”

1 Ağustos 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; etha.com.tr