Evrensel: Esnaf, esnafı kimin ‘kemirdiğini’ açıkladı!

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın katkılarıyla esnafı kimin kemirdiği tartışıladursun konunun muhatabından önemli bir açıklama geldi. Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, en yüksek fiyattan akaryakıtı, elektriği, iş yeri ve trafik sigortasını esnaf ve sanatkarın kullandığını belirttti.

Bendevi Palandöken

Bendevi Palandöken, konuyla ilgili yazılı açıklama yaparak, “Esnaf ekonominin dengesi konumunda. Ancak girdileri tüm kesimlerden daha pahalı kullanıyor. Sigorta primlerini en uzun süre yatırıyor ama en düşük emekli maaşını alıyor. Anayasa’nın 173’üncü maddesi ‘devlet esnaf ve sanatkarını korur ve kollar’ diyor. Şu ana kadar uygulanmayan Anayasa’nın 173’üncü maddesi mutlaka uygulanır hale getirilmelidir. Çünkü esnaf ve sanatkar bugün yanında çalıştırdığı işçisi içinde en yüksek ücretli sigorta primini yatırmakta. Çünkü, esnafa teşvik olmadığı için diğer kesimlerden daha yüksek sigorta ücreti ödemektedir. Tüm kesimlere indirim var. Esnaf ve sanatkara yok” dedi.

Esnaf ve sanatkarın girdilerinin yüksek olması, elektrik ve akaryakıt fiyatlarının sürekli olarak yükselmesinin, maliyetleri artırarak tüm temel fiyatları etkilediğini kaydeden Palandöken, şöyle dedi: “Esnaf ekonomin dengesi ama girdileri hepsinden pahalı. Konut ve sanayide kullanılan elektrik fiyatlarından daha yüksek fiyata elektriği esnaf ve sanatkarlar kullanıyor. Bugün en uzun sigorta primini esnaf ödediği halde teşviklerden yararlanamıyor. Yani her şeyin en pahalısını esnaf kullanıyor ama teşviklerden faydalanamıyor. Ondan sonra da esnaf için çalışma yapıyoruz, deniliyor. Girdi maliyetlerini, sigorta primlerini düşürücü teşvikler verilmelidir. Yüksek fiyatlı akaryakıttan taşımacı esnafının beli bükülmüş ne yapacağını bilemez hale gelmiş durumda. Şoför esnafına ticari amaçlı ucuz akaryakıt verilmeli ve zorunlu trafik sigorta ücretleri düşürülmelidir. Çünkü şuan şoför esnafının en büyük maliyeti benzin, mazot, sigorta giderleri oluşturmaktadır. Küçük esnafın koruması için acilen gerekli adımlar zaman kaybedilmeden atılmalıdır.”

28 Temmuz 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; evrensel.net