habersoL: Seyranbağları forumuna gazete yazarları konuk oldu

Direnişin halk forumları biçiminde devam ettiği Seyranbağları Özgürlük Parkı “Boyun Eğmeyen Gazeteciler” etkinliğine ev sahipliği yaptı. soL yazarı Metin Çulhaoğlu ve Yurt yazarı Fatih Yaşlı’nın konuşmacı olarak yer aldığı forumda medyanın işlevi ve direnişin geleceği tartışıldı.

seyranbaglari-forumu

Forumda ilk konuşmacı olan soL yazarı Metin Çulhaoğlu, sözlerine sınıf mücadelesinin yalnızca işçi direnişleri, grevler, seçimler biçiminde ortaya çıkmadığını, gündelik yaşamda da tezahürleri olduğunu söyleyerek başladı. İnsanların gündelik yaşamlarına, boş zamanlarına müdahale etmenin bir aracının medya olduğuna dikkat çeken Çulhaoğlu, medyanın gerçekleri çarpıtmak dışında insanları korkutmak, sindirmek gibi bir amacının da olduğunu belirtti. Direniş boyunca hükümet yanlısı medyanın “çamur at izi kalsın” politikası izlediğini ifade eden Çulhaoğlu, türbanlı kadına saldırı, camide içki içildi, bayrak yakıldı gibi haberleri bu politikanın örnekleri olarak sıraladı.

Medyanın değişen sermaye yapısına değinen Çulhaoğlu, geçmişte medyanın iktidarlardan doğrudan direktif alarak haber servis ettiğini, günümüzde ise bunu direktif beklemeden yaptığını, bunun nedeninin sermaye ile medyanın tamamen iç içe geçmesi olduğunu vurguladı. Buna karşın medya ile halk arasındaki ilişkide gücün halka olduğunun altını çizen Çulhaoğlu, halkın kendisine yalan söyleyen medyayı tüketimden gelen gücünü kullanarak boykot etmesi gerektiğini, alternatif medyaya yönelmesi gerektiğini belirtti.

Forumun ikinci konuğu olan Yurt yazarı Fatih Yaşlı, sözlerine AKP’nin 1990′lar boyunca süren siyasi ve ekonomik krize “çözüm” olarak ortaya çıktığını, iktidarın kriz dinamiklerini 10 sene boyunca ertelemeyi başardığını anlatarak başladı. Ekonominin sıcak para girişiyle dengede tutulduğunu, siyasi krizlerin ise halkı baskı altına alarak önlenmeye çalışıldığını ifade eden Yaşlı, AKP’nin beş kriz başlığı ile karşı karşıya olduğuna işaret etti.

Bu kriz başlıklarını Kürt sorununun çözülememesi, 2. Cumhuriyet’e yönelik tepkiler, AKP blokundaki iç çatışmalar, yaklaşan ekonomik kriz ve dış politikada sürdürülen Yeni-Osmanlıcı politika olarak sıralayan Yaşlı, halkın bu kriz başlıklarına yüklenerek AKP’yi yenebileceğini belirtti.

Konuşmaların ardından geçilen soru-cevap bölümünde medya-iktidar ilişkileri, direnişin geleceği, Kürt sorunu ve sosyalist harekete dair tartışmalar yapıldı. Forum Nazım Hikmet Kültür Merkezi gönüllülerinin müzik dinletisi ile son buldu.

28 Temmuz 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; haber.sol.org.tr